Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Opoczno

Powiat szuka rodzin zastępczych

piątek, 26 marca 2021 11:22 / Autor: Marcin Prejs
Fot. skalekar1992/Pixabay
Marcin Prejs

O zmianach w funkcjonowaniu opoczyńskiego szpitala oraz o pieczy zastępczej mówiliśmy w kolejnej audycji Powiat Opoczyński na Fali.

Decyzją wojewody łódzkiego od poniedziałku w opoczyńskim szpitalu funkcjonuje oddział covidowy. Utworzony został w części oddziału wewnętrznego. – Zajmuje on 29 łóżek i jest odizolowana od pozostałej 21-łóżkowej części oddziału wewnętrznego – mówiła w audycji Powiat Opoczyński na Fali Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński. W związku z utworzeniem oddziału covidowego nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu opoczyńskiej lecznicy. Zamknięte zostało wejście główne szpitala. Oznacza to, że do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wejść można teraz kierując się na lewo od wejścia głównego. Z kolei do laboratorium oraz do pracowni RTG, USG i tomografii komputerowej dostać się można wejściem od strony parkingu wewnętrznego (podwórko szpitalne). Również nocna i świąteczna pomoc zdrowotna jest świadczona w innym miejscu. Dotychczas zlokalizowana była przy SOR-ze. Teraz funkcjonuje w poradni dziecięcej. Wejście do nowej lokalizacji NPL znajduje się przy ul. Partyzantów. To pierwsze drzwi od frontu budynku po prawej stronie. Przeniesiony został także punkt szczepień przeciwko Covid-19. Znajduje się on teraz w dawnym punkcie krwiodawstwa. To budynek B szpitala w pokoju 31 na pierwszym pietrze. Wicestarosta zachęca również do rejestrowania się na szczepienia drogą elektroniczną. Jak wyjaśnia zawsze połowę osób wyznaczonych do szczepień w danym tygodniu stanowią ci, którzy zarejestrowali się właśnie drogą elektroniczną. A taka rejestracja często oznacza krótszy termin oczekiwania na termin szczepienia.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju, ale też w samym powiecie o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń apeluje starosta Marcin Baranowski. Przypomina jednocześnie, że utworzony w poniedziałek oddział covidowy w opoczyńskim szpitalu zapełnił się zaledwie w ciągu kilku dni. – Sytuacja jest poważna, dlatego poważnie podejdźmy także do koronawirusa. Dbajmy o zdrowie i życie swoje i naszych bliskich – mówi starosta.

W drugiej części audycji mówiliśmy o pieczy zastępczej na terenie powiatu opoczyńskiego. Wicestarosta Maria Barbara Chomicz wyjaśniła, że obecnie na terenie powiatu jest 59 rodzin zastępczych. Większość to rodziny spokrewnione, zaledwie siedem stanowią rodziny zawodowe. – W tych rodzinach wychowuje się 89 dzieci – informowała wicestarosta. Dodała także, że dużo dzieci umieszczonych zostało również w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Powiatowy samorząd prowadzi takie dwie placówki w Żarnowie i Mroczkowie Gościnnym. Z kolei Fundacja Dar dla Potrzebujących prowadzi placówki typu rodzinnego w Byszewach i Mroczkowie Gościnnym. Mimo tego na terenie powiatu opoczyńskiego ciągle brakuje miejsc dla dzieci, które z różnych względów nie mogą przebywać ze swoimi rodzicami czy opiekunami. Dlatego powiatowy samorząd cały czas szuka rodzin zastępczych. Rodzice zainteresowani przyjęciem pod swój dach dziecka, które jest w pieczy zastępczej powinny kontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie. Jednostka prowadzi specjalne szkolenia dla osób zainteresowanych utworzeniem rodziny zastępczej. Obecnie w takim szkoleniu biorą udział cztery pary. – Po jego ukończeniu rodzina otrzymuje świadectwo ukończenia szkolenia i jest gotowa do przyjęcia dzieci. Proszę przemyśleć. Dzisiaj naprawdę być rodzicem jest to ogromne wyzwanie, być rodzicem zastępczym myślę, że nawet podwójne – mówiła Maria Barbara Chomicz.

Posłuchaj całej audycji Powiat Opoczyński na Fali:

Na nadchodzące święta Wielkanocy życzenia mieszkańcom powiatu opoczyńskiego w imieniu starosty Marcina Baranowskiego i swoim składa wicestarosta Maria Barbara Chomicz: