Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

REGION

Znamy wyniki konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”

piątek, 26 marca 2021 15:15 / Autor: Magdalena Król
Stanisław Karczewski Senator Rzeczypospolitej Polskiej
Magdalena Król

Za nami IX edycja konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”. W tym roku wpłynęło 119 prac. W kategorii szkoły ponadpodstawowe nagrodzone zostały 3 osoby natomiast w kategorii szkoły specjalne i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze równorzędnie zostały nagrodzone 4 osoby ze szczególnym wyróżnieniem dwóch z nich.

Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem przez: Wojewodę Mazowieckiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

- Serdecznie dziękuję za udział w IX edycji konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”, który miałem zaszczyt organizować we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty Panią Aurelią Michałowską, w szkołach ponadpodstawowych, szkołach specjalnych oraz specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego i przysuskiego oraz gminy Tarczyn - informuje Stanisław Karczewski, senator. 

Komisja konkursowa oceniając wszystkie prace brała pod uwagę: zgodność z tematyką konkursu, wiedzę, w szczególności to czy uczestnik przedstawia temat na wielu płaszczyznach i zwraca uwagę na różne konteksty (epoki, historyczny, społeczny itd.), sposób wykorzystania i wyszukiwania materiałów pomocniczych i ich przydatność, atrakcyjność formy przekazu pod względem estetycznym, innowacyjność i pomysłowość.

Komisja konkursowa uwzględniając dwie kategorie szkół postanowiła, że w kategorii szkoły ponadpodstawowe nagrodę otrzymuje:

1. Cezary Kociołczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście nad Pilicą - prezentacja o Aleksandrze Młyńskim ps. "Drągal"

2. Igor Papiński z Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach - prezentacja o ks. Władysławie Gurgaczu

3. Robert Suwarski z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec - Grójec w Grójcu - prezentacja o Łukaszu Cieplińskim ps. "Pług"

Organizator zdecydował o przyznaniu dodatkowych równorzędnych wyróżnień dla:

- Aleksandry Kubickiej, Bartosza Kaczmarka oraz Wiktorii Charaton z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce;

- Aleksandry Foltyńskiej z Zespołu Szkół im. Szarych Szeregów w Tarczynie;

- Emilii Pieprzyckiej i Aleksandry Wieteski z Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach;

- Jakuba Woldona z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec –Grójec w Grójcu;

- Katarzyny Maciąg z Zespołu Szkół nr 1 w Kozienicach;- Aleksandry Smouch z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu;

- Alicji Pal z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze;- Kamila Dudzisza i Kamila Ślusarczyka z Zespołu Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze;

- Kacpra Hubera z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Jasieńcu;

- Adriana Ambrozika z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą;

- Sandry Gąsiorowskiej, Weroniki Sobieraj i Adriana Kamińskiego z Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Nowej Wsi;

- Julii Kozłowskiej i Marcina Lisiaka z Liceum Kadetów RP w Lipinach- Roksany Sadowskiej z Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce.

W kategorii szkoły specjalne oraz specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze przyznane zostały cztery równorzędne nagrody dla wszystkich czterech uczestników konkursu z wyróżnieniem dwóch:

• Michał Karasek z Publicznej Szkoły Ponadpodstawowe Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Adamowie - prezentacja o Tadeuszu Zielińskim ps. "Igła"

• Oliwia Gnyś ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą - prezentacja o s. Izabeli

Dwaj pozostali uczestnicy także otrzymują nagrody:

• Sylwia Głowa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach - prezentacja o Józefie Kurasiu ps. "Ogień"

• Mikołaj Sobczak z Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. J. Twardowskiego w Grójcu - prezentacja o Janie Borysewiczu ps. "Mściciel"