Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

REGION

Mazowieccy pracodawcy otrzymali 3 mld zł na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników

czwartek, 01 kwietnia 2021 08:51 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/gosiak1980
Monika Nowakowska

Około 14 tysięcy mazowieckich pracodawców otrzymało już 2 mld 993 mln zł na dofinasowanie wynagrodzeń ponad 700 tys. pracowników - informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

1 kwietnia mija rok od kiedy WUP w Warszawie rozpoczął przyjmowanie wniosków na wsparcie mazowieckich przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii, na zasadach które wprowadziły kolejne tarcze antykryzysowe.

− Gdyby nie wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych około milion osób zatrudnionych w mazowieckich przedsiębiorstwach mogłoby stracić pracę – mówi Tomasz Sieradz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. − Jeśli porównamy podstawowe dane, np. dotyczące stopy bezrobocia, zwolnień grupowych, liczby ofert pracy, to województwo mazowieckie i Polska, w tych zestawieniach w zderzeniu z innymi krajami europejskimi, wypadają dobrze – dodaje dyrektor WUP w Warszawie:

O wsparcie w wysokości 2 452,27 zł miesięcznie przez trzy miesiące w związku z COVID-19 mogą ubiegać się pracodawcy, którzy odnotowali spadek obrotów oraz wprowadzili obniżony wymiar czasu pracy lub przestój ekonomiczny. Ta grupa pracodawców złożyła około 14,6 tys. wniosków o wartości ponad 2 mld 747 mln zł.

Od 24 czerwca 2020 r. zgodnie z ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie przyjmuje również wnioski od pracodawców, którzy odnotowali spadek obrotów, ale nie wprowadzili ani przestoju ekonomicznego, ani obniżonego wymiaru czasu pracy. O pomoc na podstawie nowelizacji ustawy ubiega się około 6,7 tys. pracodawców, którzy złożyli wnioski o wartości około 2 mld 271 mln zł.

Od 19 grudnia 2020 r. pracodawcy z 41 branż mogli składać wnioski do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Nabór wniosków zakończył się 28 lutego. Dofinansowanie na ochronę miejsc pracy było adresowane do przedsiębiorców, wymienionych w ustawie branż, którzy m.in. odnotowali obniżenie co najmniej o 40 proc. przychodu z działalności gospodarczej.

Pomoc dla dalszych pięciu branż wprowadziło od 1 lutego 2021 r. rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Stanowi ono przedłużenie i uzupełnienie tarczy branżowej. Dofinansowanie na jednego pracownika wynosi 2 tys. zł miesięcznie i jest wypłacane przez 3 miesiące. Nabór wniosków dla tej grupy przedsiębiorców zakończył się 31 marca. Przedsiębiorcy z wymienionych w ustawie i rozporządzeniu branż złożyli ponad 3,8 tys. wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń o wartości ponad 223 mln 300 tys. złotych.

Przez rok czasu, od wejścia w życie Tarczy antykryzysowej, do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wpłynęły 25 204 wnioski o wartości ponad 5 mld 241 mln zł na utrzymanie miejsc pracy około 1 mln 168 tys. zatrudnionych w mazowieckich firmach.