Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Walerian, męczennik
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Białaczów
Dziś jest: Środa, 14 kwietnia 2021

REGION

Poniedziałek Wielkanocny - obrzędy i zwyczaje

poniedziałek, 05 kwietnia 2021 09:29 / Autor: Magdalena Król
Foto: MWR
Magdalena Król

Dziś Poniedziałek Wielkanocny znany jako Śmigus - Dyngus albo Lany Poniedziałek. Polewanie się wodą to tradycja, bez której wiele osób nie wyobraża sobie tego dnia.

Słowianie uważali, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, dlatego zwyczajowi podlegały przede wszystkim panny. Woda miała także symbolizować wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a także z grzechu.

- Był to dzień pełen dynamiki, gwaru i muzyki. Bałagan w białej izbie jest efektem zaskoczenia śpiących domowników przez grupkę oblewających wyrostków, czyhających zwłaszcza na panny. Woda lała się z wiader, dzbanków i kubków, które w ramach obrony powyjmowano z kredensu. Podczas oblewania z worka napastników wysypała się dotychczas zebrana po chatach żywność. Mimo zamieszania i bałaganu odwiedziny „śmigusiarzy” były pożądane, ponieważ dopełniały uświęconego obyczaju oznaczającego wiosenne pobudzenie i oczyszczenie. Ponadto świadczyły o akceptacji i zainteresowaniu jakim cieszyła się mieszkająca w domu panna. Dlatego też wdzięczny gospodarz poczęstował gości alkoholem. Od gospodyni chłopcy otrzymali podziękowanie w postaci „dyngusa” czyli daru z chleba, ciasta i jajek, które wydano im w przetaku - mówił Marcin Stańczuk z Muzeum Wsi Radomskiej.

Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa i wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków. Jest popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Obeccnie tradycja często miesza się z chuligańskimi wybrykami, które uprzykrzają życie mieszkańcom miast oraz wsi. Dlatego warto pamiętać, że za oblewanie wodą przechodniów na ulicy lub nieznajomych, a także za wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów można otrzymać karę grzywny w wysokości nawet do 500 zł.