Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Walerian, męczennik
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Białaczów
Dziś jest: Środa, 14 kwietnia 2021

Radomskie

Innowacyjna terapia autyzmu w Chwałowicach koło Iłży

poniedziałek, 05 kwietnia 2021 10:37 / Autor: Magdalena Król
Powiat Radomski
Magdalena Król

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chwałowicach rozpocznie się innowacyjna terapia autyzmu z wykorzystaniem kombinezonu ciśnieniowego Neures.

Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz firma Neures podpisały porozumienie o współpracy, w ramach którego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chwałowicach koło Iłży od 1 września 2021 roku będzie prowadzona innowacyjna terapia oraz prowadzone badania naukowe nad metodą terapii w kombinezonach ciśnieniowych Neures.

- Aby osiągnąć sukces trzeba spełnić dwa warunki: być pierwszym i być innym. Myślę, że firma Neures i Powiat Radomski pokazują nową jakość w pomocy, rehabilitacji i wsparciu osób niepełnosprawnych. Cieszymy się z faktu, że nasz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy może brać udział w tak innowacyjnym w skali kraju projekcie badawczym – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Podczas spotkania w radomskim starostwie o kombinezonach mówił pomysłodawca i konstruktor Maciej Abakumow.

- Kombinezon Neures jest modyfikacją tak zwanego Wysokościowego Ubioru Kompensacyjnego, używanego przez pilotów samolotów wojskowych, który chroni ich przed skutkami dużych przeciążeń w manewrach bojowych. Podczas testów odkryto, że kombinezon ma wpływ na procesy neurochemiczne ciałach pilotów, co miało zwiększać możliwości regeneracyjne mózgu i uruchamiać mechanizmy kompensacyjne w przypadku urazów. Tak narodził się pomysł wykorzystania mechanizmów oddziaływania kombinezonu ciśnieniowego w fizjoterapii osób ze schorzeniami neurologicznymi. Dzięki zwiększeniu możliwości regeneracyjnych i kompensacyjnych mózgu, możliwa jest poprawa stanu osób ze schorzeniami neurologicznymi – tłumaczył Maciej Abakumow.

Terapia z wykorzystaniem kombinezonu Neures polega na poddaniu pacjenta precyzyjnie dobranym naciskom na tkanki miękkie. Nacisk ten powoduje reakcje organizmu, stymulujące procesy regeneracyjne i kompensacyjne w układzie nerwowym, a w szczególności w mózgu. Pierwszy, prototypowy kombinezon był przerobionym ubiorem wojskowego pilota odrzutowca. Kolejne, użytkowe kombinezony są uszyte na jego wzór, ale mają szereg udogodnień, jak na przykład możliwość oddzielnego przypinania rękawów czy nogawek, co w przypadku pacjentów autystycznych jest bardzo ważne. Siłą nacisku na poszczególne części ciała bardzo precyzyjnie steruje komputer, zintegrowany z kombinezonem Neures.