Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna Tekakwitha
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Opoczno (św. Bartłomieja), Kraśnica
Dziś jest: Sobota, 17 kwietnia 2021

Kozienice

Oszuści czyhają na portalach aukcyjnych

wtorek, 06 kwietnia 2021 11:50 / Autor: Kamil Zapora
fot. iAmMrRob/pixabay.com
Kamil Zapora

To już kolejna metoda oszustów, którzy zastawiają pułapkę na sprzedających, by wyczyścić ich konta z pieniędzy. Jeden z mieszkańców powiatu kozienickiego stracił w ten sposób wszystkie zgromadzone środki na koncie bankowym.

Jeden z mieszkańców powiatu kozienickiego chciał sprzedać przedmiot na popularnym portalu aukcyjnym. Wystawił ofertę i tego samego dnia za pośrednictwem komunikatora nawiązała z nim kontakt osoba zainteresowana zakupem przedmiotu. Przesłała ona link, który miał prowadzić do formularza, którego wypełnienie rzekomo miało być niezbędne do doręczenia paczki. Oszust przesłał również potwierdzenie przelania pieniędzy za „kupiony” przedmiot. - Po kliknięciu w link celem sprawdzenia otrzymanej wpłaty pokrzywdzony podał dane karty kredytowej razem z kodem uwierzytelniającym. Niedługo później zorientował się, że z jego konta zniknęły wszystkie pieniądze – mówi asp. Ilona Tarczyńska z kozienickiej policji: 

 

Policja ostrzega. Aby uniknąć oszustwa: 

Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. 

Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich 

Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów z portali aukcyjnych. 

Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikator. Sprawdź instrukcje płatności w danym portalu sprzedażowym. 

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. 

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

 

Jesteś ofiarą oszusta? 

Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię. 

Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. 

Zrób screeny korespondencji z oszustem, oraz konta oszusta – zgłoś oszusta na portalu sprzedającym celem jego zablokowania. 

Poinformuj Policję.