Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna Tekakwitha
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Opoczno (św. Bartłomieja), Kraśnica
Dziś jest: Sobota, 17 kwietnia 2021

REGION

Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w naszych szpitalach: dramat!

wtorek, 06 kwietnia 2021 11:50 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Powiat Radomski
Monika Nowakowska

W szpitalach w Radomiu i regionie radomskim niemal pełne obłożenie - brakuje wolnych łóżek. Coraz bardziej wypełnia się także nowo otwarty szpital tymczasowy w Radomiu. Personel medyczny jest na razie zabezpieczony, ale za kilka dni lekarze spodziewają wzrostu liczby zakażeń.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przebywa obecnie 139 pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym 15 pod respiratorami. kolejnych 70 pacjentów na 80 wolnych miejsc przebywa w szpitalu tymczasowym - poinformował Andrzej Cieślik, pełnomocnik ministra zdrowia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. - To dane z godziny 8.00. Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z godziny na godzinę - mówi Andrzej Cieślik:

Pełnomocnik poinformował, że dyżury lekarzy są zapewnione do końca kwietnia. Dyrekcja cały czas prowadzi jednak rozmowy z lekarzami zainteresowanymi pracą w szpitalu tymczasowym. Najbardziej poszukiwani to anestezjolodzy.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym funkcjonuje 96 łóżek covidowych, w tym 15 respiratorowych – obecnie są zajęte w stu procentach. W tej chwili w lecznicy hospitalizowanych jest 457 pacjentów. Wszystkie oddziały szpitalne działają bez zakłóceń.

Trudna sytuacja panuje też w innych szpitalach w regionie.

Zgodnie z nową decyzją wojewody mazowieckiego, oddział wewnętrzny szpitala przy ul. Harcerskiej w Pionkach przestaje pełnić funkcję covidowego. Obecnie będzie tam prowadzona między innymi dezynfekcja - mówi rzecznik starosty radomskiego Marcin Genca:

Pacjenci niecovidowi mają być tam przyjmowani od 8 kwietnia. Na oddziale pozostaną tylko 3 łóżka dla chorych z podejrzeniem zakażenia COVID-19.

Z kolei w szpitalu w Iłży, który działa w trybie hybrydowym, dla pacjentów covidowych jest nadal przeznaczonych 59 łóżek, w tym 6 respiratorowch oraz 3 obserwacyjne. We wtorek, 6 kwietnia rano było tam wolne 1 łóżko podstawowe oraz 1 łóżko respiratorowe.

W szpitalu w Przysusze również przebywa komplet pacjentów. Lecznica ma 45 łóżek. - Czterech pacjentów przebywa teraz pod respiratorami, 3 kolejne urządzenia mamy na razie wolne - mówi dyr. lecznicy Julian Wróbel:

Julian Wróbel dodaje, że każdy wypisany pacjent ma od razu kogoś na to miejsce.

W szpitalu w Kozienicach zajęte są obecnie 172 łóżka. Lecznica dysponuje 100 miejscami dla chorych na COVID-19, ale obecnie przebywa w nim 102 pacjentów z koronawirusem, czyli 2 ponad normę. Na oddziale wewnętrznym przebywa obecnie 47 pacjentów, na intensywanej terapii - 7, zakaźnym - 46, SOR - 2. Wszystkie respiratory są zajęte - mówi starosta kozienicki Andrzej Jung:

Ponadto pięciu pracowników odpowiedzialnych za wymianę butli z tlenem przebywa na izolacji. Dyrekcja zwróciła się o pomoc do strażaków, aby oddelegowali do szpitala techników obsługujących butle.

W szpitalu w Końskich na oddziale covidowym przebywa obecnie 29 pacjentów na 30 miejsc. Pod respiratorami komplet pacjentów - 5.

W szpitalu w Opocznie na 29 łóżek, zajęte są 23. Respiratorowych stanowisk na tym oddziale nie ma, jeśli ktoś potrzebuje takiego leczenia przewożony jest do innej placówki.