Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna Tekakwitha
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Opoczno (św. Bartłomieja), Kraśnica
Dziś jest: Sobota, 17 kwietnia 2021

Opoczno

Lucyna Wąsik spod Opoczna piecze najlepsze mazurki

środa, 07 kwietnia 2021 11:54 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Łodzi konkurs polegał na upieczeniu tradycyjnego mazurka wielkanocnego. W kulinarnych zmaganiach najlepsza okazała się Lucyna Wąsik, przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Opoczno. Jej mazurek zajął pierwsze miejsce w całym województwie.

Na konkurs nadesłanych zostało aż 61 przepisów z całego województwa łódzkiego. W ocenie komisji najlepszego mazurka upiekła Lucyna Wąsik spod Opoczna. Jak sama mówi mazurki piecze od dawna, jednak zwycięstwo w konkursie było dla niej zaskoczeniem. – Przepis na ten mazurek jest starym przepisem mojej mamy – wyjaśnia.

Lucyna Wąsik przyznaje, że upieczenie i udekorowanie ciasta zajęło jej sporo czasu. Łącznie na wykonanie konkursowego zadania poświęciła około pięciu godzin. Najwięcej czasu zajęło odpowiednie udekorowanie ciasta.

Zgodnie z założeniami konkursu w świątecznych wypiekach należało użyć produktów tradycyjnych i lokalnych. A to wcale nie było takie proste. Ostatecznie jednak udało się zakupić m.in. masło z Głuchowa, powidła śliwkowe łowickie czy syrop dmosiński.

Za zwycięstwo w konkursie Lucyna Wąsik dostała nagrodę pieniężną w wysokości 1 tysiąca złotych.