Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna Tekakwitha
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Opoczno (św. Bartłomieja), Kraśnica
Dziś jest: Sobota, 17 kwietnia 2021

Opoczno

Znowu można podglądać bociany czarne!

czwartek, 08 kwietnia 2021 19:43 / Autor: Michał Kaczor
fot. RDLP Łódź
Michał Kaczor

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi ponownie uruchomiła transmisję z gniazda bocianów czarnych. Co ciekawe, powrócił jeden z ptaków, którego mogliśmy oglądać w ubiegłym roku.

Transmisja z gniazda bocianów czarnych w zeszłym roku podbiła internet. Losy Ferminy i Florentina śledzili internauci nie tylko z Polski, ale także Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Anglii, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, a nawet Brazylii.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi 6 kwietnia ponownie uruchomiła transmisję z gniazda "Dąb 2". Co ciekawe, powrócił jeden z ptaków, którego losy mogliśmy śledzić rok temu - Florentino.

Losy bocianów możecie śledzić TUTAJ.

Bocian czarny to gatunek szeroko rozprzestrzeniony, choć wszędzie jest rzadki lub bardzo rzadki. Jest to gatunek typowo leśny. Unika sąsiedztwa człowieka. Gniazda buduje na okazałych drzewach, głównie dębach, na wysokości kilkunastu metrów od ziemi. Zajęte gniazda różnych par oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów.

Bociany czarne są bardzo nielicznymi mieszkańcami polskich lasów – aktualnie badacze mówią o ok. 1400-1600 parach w całym kraju. Realizowany od 2016 roku projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda czarnych to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.