Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

REGION

Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Radomiu i regionie

piątek, 09 kwietnia 2021 10:19 / Autor: Monika Nowakowska
foto: BOlikińska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Jutro minie 11 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Ze względu na pandemię koronawirusa i w tym roku obchody rocznicowe katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej będą miały symboliczny i skromny wymiar. W obchody rocznicowe włączą się władze Radomia, środowisko Prawa i Sprawiedliwości, wojsko oraz leśnicy.

11. rocznica tragedii przebiegać będzie pod znakiem indywidualnego uczczenia pamięci ofiar. Obchody rozpoczną się od złożenia o godz. 8.41 kwiatów na grobie por. Artura Ziętka na cmentarzu komunalnym na Firleju. Wiązanki kwiatów złożą m.in. władze Radomia oraz szef klubu radnych PiS Łukasz Podlewski. O godz. 9.30 przedstawiciele władz miasta oraz radni złożą kwiaty pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich, a pół godziny później o godz. 10.00 pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przed wejściem do Urzędu Miejskiego od strony ul. Żeromskiego. O godz. 12.00 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie Msza święta.

O leśnikach poległych w Katyniu oraz ofiarach katastrofy smoleńskiej pamięta również społeczność Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Wicedyrektor RDLP w Radomiu Marek Szary złoży kwiaty na grobie por. Artura Zietka, a dyr. RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przed wejściem do Urzędu Miejskiego. Leśnicy wezmą również udział we Mszy św. na czele z wicedyrektorem RDLP Piotrem Kacprzakiem - mówi rzecznik RDLP Edyta Nowicka:

Msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej odbędzie się też w kościele św. Trójcy o godz. 17.00.

W obchody rocznicowe włączy się także wojsko. Reprezentacja 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego sprawować będzie wartę honorową przy grobie por. Artura Ziętka, przed pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich oraz przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy.

Kozienickie obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej rozpoczną się o godz. 11.00. Burmistrz Piotr Kozłowski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Rafałem Suchermanem złożą kwiaty i zapalą znicze pod Pomnikiem Niepodległości w Kozienicach. Wiązanki kwiatów złoży również starosta kozienicki Andrzej Jung - mówi Sabina Semeniuk ze Starostwa Powiatowego w Kozienicach:

O ofiarach katastrofy smoleńskiej pamiętają również lokalne struktury PiS powiatu koneckiego. Jutro o godz. 8.41 działacze PiS złożą kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy na cmentarzu w Końskich.

Do największej w powojennej historii Polski tragedii doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. W katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wśród ofiar byli także ludzie związani z regionem radomskim: Paweł Janeczek, pochodzący ze Zwolenia funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu i osobisty ochroniarz prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz starszy pilot, porucznik Artur Ziętek z Radomia. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.