Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

REGION

Z zimowej pogody cieszą się... strażacy

środa, 14 kwietnia 2021 11:00 / Autor: Kamil Zapora
mł. bryg. Paweł Kowalski, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Prognoza pogody na najbliższe dni nie jest optymistyczna. Do wymarzonej wiosny nam daleko. Są jednak tacy, którzy nie narzekają, a wśród nich znajdują się strażacy. W dni takie jak dziś liczba wyjazdów do pożarów nieużytków zmniejsza się.

O tym jaki jest związek pogody z liczbą pożarów mówią strażackie dane. W ciągu ostatnich dni przed nadejściem ochłodzenia strażacy wyjeżdżali do palących się traw i nieużytków osiem razy, a od poniedziałku ani razu. Mówi mł. bryg. Paweł Kowalski z komendy powiatowej w Kozienicach:

Pożary traw to nie tylko wysiłek strażaków, ale też realne pieniądze, które ogień pochłania. Ile kosztuje jedna strażacka akcja?

W okresie wiosennym koszty te mogą się bardzo szybko kumulować, ponieważ strażacy reagują na każde zgłoszenie bez wyjątku:

Pożar nieużytków może też słono kosztować osobę, która się do niego przyczyniła:

Wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić nawet ponad 20 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania.