Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Końskie

To najstarszy żyjący mężczyzna w Polsce. Pochodzi spod Gowarczowa

piątek, 16 kwietnia 2021 11:16 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Marcin Prejs
  1. urodziny obchodził Stanisław Kowalski. Obecnie mieszka w Świdnicy, pochodzi jednak spod Gowarczowa.

Pan Stanisław urodził się 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku na terenie gminy Gowarczów w powiecie koneckim. Ochrzczony został właśnie w Gowarczowie. Do Świdnicy przeprowadził się w 1979 roku. Do niedawna z powodzeniem uprawiał sport. Jak czytamy na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Świdnicy Stanisław Kowalski „swoją sportową przygodę rozpoczął w wieku lat …104. Do tej pory, na Mistrzostwach Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce, wynikiem 7.50, ustanowił rekord Europy w kategorii M 100 w rzucie dyskiem. Pan Stanisław ustanowił także nowe rekordy Polski oraz rekordy Mistrzostw Polski w pchnięciu kulą (4, 27), rzucie dyskiem (7,50) i biegu na 100 m. (34,50). Jego ostatni start miał miejsce podczas XXV Halowych Mistrzostw Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce w Toruniu 12 marca 2016 r”.

Co ciekawe pan Stanisław jest najstarszym mieszkańcem Dolnego Śląska, najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce, 3. najstarszym mieszkańcem w Polsce, 4. najstarszym żyjącym Europejczykiem oraz 13. najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Certyfikat potwierdzający te informacje wręczył panu Stanisławowi Wacław Kroczek z Gerontology Research Group - międzynarodowej organizacji non profit zajmującej się badaniami nad starzeniem się ludzi i procesami z tym związanym.

Stanisław Kowalski już nie planuje kolejnych startów, ale nadal ma w sobie dużo życiowej energii i pogody ducha. Z okazji urodzin wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa złożył solenizantowi serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz dobiegnięcia do kolejnej setki. Dołączamy się do tych życzeń!