Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Szydłowiec

Uwaga na smsy zawierające informacje o zatrzymaniu paczki

sobota, 17 kwietnia 2021 09:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
pixabay/JESHOOTS-com
Elżbieta Warchoł

Oszuści wykorzystują i wymyślają wiele nowych sposobów, by pozyskać gotówkę i dostęp do danych wrażliwych. Kolejnym są smsy przesyłane do przypadkowych osób, z treści których wynika, że paczka została zatrzymana przez służby celne. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić w linki otrzymane razem z tego typu wiadomością - ostrzega Policja

Do policjantów docierają informacje, dotyczące smsów, z których wynika, że zamówione przez nas paczki zostały zatrzymane przez służby celne. Szydłowieccy policjanci ostrzegają przed tego typu wiadomościami. W żadnym wypadku nie należy wchodzić w linki otrzymane wraz z nimi - mówi sierż. szt. Marlena Skórkiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

"Kliknięcie" w nie może spowodować, że użytkownik telefonu nieświadomie zainstaluje na nim szkodliwe oprogramowanie, co pozwoli osobom, które wysyłają tego typu wiadomości, pozyskać dane do logowania między innymi do kont bankowych, portali społecznościowych i wszystkiego innego co mamy w telefonie, tym samym przestępcy przejmą do niego całkowity dostęp - wyjaśnia sierż. szt. Marlena Skórkiewicz z KPP w Szydłowcu.

Należy zatem unikać wchodzenia na nieznane nam linki. Musimy z ograniczonym zaufaniem podchodzić do wiadomości wysyłanych drogę mailową lub SMS-ową. Oszuści wykorzystują również bieżące sytuacje, aby uwiarygodnić swój przekaz. Powołują się np. na stan epidemii, dezynfekcje paczki i inne, wszystko po to, aby kliknąć w wysłany link. Pamiętajmy, że ofiarą przestępców możemy się stać również na odległość - dodaje sierż. szt. Marlena Skórkiewicz z KPP w Szydłowcu.