Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Radomskie

Powiatowe Punktu Szczepień w Pionkach i Iłży

poniedziałek, 19 kwietnia 2021 14:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Powiecie Radomskim powstaną dwa dodatkowe powszechne, powiatowe punkty szczepień przeciwko COVID-19. Jeden z nich mieści się w szpitalu w Iłży i działa od początku 2021 roku. Drugi ma ruszyć od maja w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie można tam szczepić 200 osób dziennie - informuje portal Powiatu Radomskiego. 

W związku z coraz liczniejszymi dostawami preparatów do Polski, przyspiesza również program szczepień. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia, punkty szczepień mają tworzyć przede wszystkim samorządy miejskie i gminne, a powinny one rozpocząć działalność pod koniec kwietnia. W każdym z nich powinno być szczepionych 200 osób dziennie, a zatem tysiąc osób tygodniowo. Celem jest zaszczepienie wszystkich chętnych osób w ciągu 25 tygodni, a zatem do końca sierpnia.

- Nie jestem lekarzem, aby oceniać wady i zalety poszczególnych szczepionek. Uważam jednak, że nie wolno słuchać głosów rozmaitych internetowych szamanów, tylko oprzeć się na dostępnej wiedzy medycznej i rozważyć możliwość skorzystania ze szczepień, które są przecież dobrowolne – podkreśla starosta radomski Waldemar Trelka.

Tworzenie punktów szczepień w zasadzie nie dotyczy samorządów powiatowych, ale mimo tego Powiat Radomski zamierza uruchomić dodatkowy punkt szczepień masowych w Pionkach.

- Szpital w Pionkach zadeklarował i uzgodnił z panem wojewodą powstanie punktu, gdzie będzie można zaszczepić 200 osób dziennie – poinformował starosta radomski. – Dziękuję za tę inicjatywę pani Bernardzie Dudek, dyrektor szpitala oraz pani Barbarze Sosińskiej, naczelnej pielęgniarce, która jest koordynatorką szczepień, ponieważ mimo wielu trudności, udało się doprowadzić do jego uruchomienia – dodaje.

Powiatowy Punkt Szczepień Masowych ma ruszyć od 4 maja 2021 roku w budynku szpitalnym przy ulicy Sienkiewicza 29 w Pionkach. Będzie czynny przez pięć dni w tygodniu.

Warto dodać, że szpital powiatowy w Iłży od początku roku prowadzi akcję szczepień, począwszy od grupy 0, czyli głównie personelu medycznego i pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Jest on również punktem, gdzie wykonuje się szczepienia populacyjne, zgodnie z kolejnymi rocznikami.

Jak informuje Joanna Pionka, pełniąca obowiązki dyrektora szpitala w Iłży, w okresie styczeń - marzec 2021 wykonano tam 2211 szczepień, co daje liczbę 737 szczepień miesięcznie.

Od dnia 26 kwietnia iłżecka placówka deklaruje możliwość wykonywania dodatkowo 100 szczepień tygodniowo, co w skali miesiąca daje już 400 dawek. Zostanie tam utworzony dodatkowy zespół, zajmujący się szczepieniami, które będą wykonywane w budynku przy ul. Danuty Siedzikówny „Inki” 4.