Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Mazowsze

Sejmik podsumował walkę województwa mazowieckiego z pandemią

wtorek, 20 kwietnia 2021 17:18 / Autor: Magdalena Król
Magdalena Król

Od początku pandemii w województwie mazowieckim ponad 372 tysiące osób zakaziło się koronawirusem. W tym czasie samorząd województwa uruchomił zakupy sprzętu medycznego i środków ochrony, doposażał także pogotowie i doszkalał personel medyczny.

Radni województwa mazowieckiego podsumowali pomoc dla szpitali i personelu medycznego.

– Niestety, ciągle w naszych szpitalach zajętych jest praktycznie 100 proc. łóżek covidowych. Dziś przedstawiłam radnym raport podsumowujący działania samorządu województwa. Staraliśmy się w tym czasie także o dobrą współpracę ze stroną rządową - mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Do sytuacji w mazowieckich placówkach i w stacjach pogotowia ratunkowego odniósł się przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej Krzysztof Strzałkowski.

– Sytuacja poprawia się bardzo powoli. Pozostały pojedyncze wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19, również pogotowie nie wróciło do normy po szczycie obciążenia, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach. Jako samorząd cały czas doposażamy zarówno mazowieckie szpitale, jak i stacje pogotowia. Realizowane przez nas przy wsparciu unijnym projekty przynoszą ogromne efekty - wyjaśnia Krzysztof Strzałkowski.

 

Na Mazowszu, w 14 podmiotach medycznych, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa, dostępnych jest w sumie ok. 1100 łóżek covidowych. 266 z nich przygotowano w trzech szpitalach tymczasowych w Płocku, Siedlcach i Ostrołęce, dla których szpitalem patronackim są marszałkowskie podmioty lecznicze.

Marszałkowskie placówki medyczne bardzo aktywnie uczestniczą w programie szczepień przeciwko COVID-19. Do 19 kwietnia br. wykonano w nich ponad 109 tys. szczepień. Punkty dla mieszkańców województwa mazowieckiego uruchomiły: Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Centrum Rehabilitacyjno-Lecznicze i Medycyny Pracy Attis, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Specjalistyczny Szpital w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER”.

Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego, przy współpracy z Okręgową Izbą Lekarską prowadzone są specjalistyczne szkolenia dla personelu medycznego – lekarzy i pielęgniarek – dotyczące postępowania z pacjentami chorymi na COVID-19. W grudniu 2020 r. odbyło się szkolenie dotyczące podstaw obsługi respiratora oraz opieki nad pacjentem wentylowanym mechanicznie. Chęć udziału wyraziło 559 osób zatrudnionych w 10 placówkach.

Z kolei na kwiecień i maj tego roku zaplanowano kurs „COVID od A do Z” dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z Mazowsza. Ma ono objąć ok. 3 tys. lekarzy. W programie znajdą się m.in. tematy: POZ: od objawów do rozpoznania, kwalifikacja do szpitala, tlenoterapia bierna i podstawy wentylacji mechanicznej czy rehabilitacja po COVID.

Samorząd województwa realizuje jeden z największych w kraju projektów unijnych. Dzięki niemu mazowieckie szpitale mogły liczyć na szybkie doposażenie w czasie pandemii. Do tej pory udało się przekazać do szpitali m.in. blisko 1900 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia oraz ponad 20 mln środków ochrony osobistej. Wartość unijnego projektu to 360 mln zł, z czego zaangażowanych zostało już ponad 285 mln zł.

W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa na zakup 6 urządzeń do terapii ECMO. Są one wykorzystywane u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem płuc, do którego dochodzi także u niektórych chorych na COVID-19. Kiedy respirator już nie wystarcza, alternatywą jest właśnie wykorzystanie aparatów ECMO. Dzięki nim pacjent otrzymuje niezbędną do życia ilość tlenu. Urządzenia trafią do Mazowieckiego Szpitala Klinicznego MSWIA – 5 szt. oraz Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie – 1 szt. Ich wartość to ponad 2,5 mln zł.

W ramach tego projektu samorząd województwa zawarł również umowę z ALAB Laboratoria Sp. z o.o. na przeprowadzenie testów wśród pracowników medycznych mających kontakt z osobami zakażonymi lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i pacjentów, którzy stanowili potencjalne źródło zakażenia personelu. W sumie wykonanych zostało 32 152 badań. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły 11 mln zł.

Samorząd województwa przygotował też projekt unijny, dzięki któremu wsparcie w czasie pandemii trafiło do pogotowia. Partnerami projektu są stacje pogotowia z Warszawy, Płocka, Siedlec, Ostrołęki i Radomia. Wartość całego projektu to ponad 46 mln zł.

Dzięki wsparciu z UE stacje pogotowia zostaną doposażone m.in. w respiratory, defibrylatory, urządzenia do masażu serca, czy videolaryngoskopy. Zakupione zostaną również koncentratory tlenu, tak ważne w przypadku pacjentów z trudnościami oddechowymi, a także zamgławiacze potrzebnych do prowadzenia dezynfekcji. Przeprowadzone zostaną również niezbędne prace modernizacyjne. Ponadto dodatkowe środki z UE przeznaczone zostaną na wynagrodzenia za pracę w szczególnych warunkach i godzinach nadliczbowych, a także sfinansowanie personelu pozwalającego na zapewnienie bieżącej pracy stacji. W ramach projektu możliwe jest także przeszkolenie 1013 pracowników w zakresie korzystania ze środków ochrony i ich utylizacji.