Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Końskie

Szlakiem Małachowskich z Końskich do Białaczowa

środa, 21 kwietnia 2021 12:32 / Autor: Marcin Prejs
fot. Starostwo Powiatowe w Końskich
Marcin Prejs

Rajd rowerowy szlakiem Małachowski zorganizują wspólnie samorządy powiatowe z Końskich i Opoczna.

W ramach obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowany zostanie rajd rowerowy. To wspólna inicjatywa samorządów powiatowych z Końskich i Opoczna. Rajd zorganizowany zostanie 1 maja. – Trasa będzie przebiegała z Końskich do Białaczowa – informuje Marian Wikiera, naczelnik promocji koneckiego starostwa.

Zbiórka cyklistów zaplanowana jest przy pałacu Małachowskich w parku miejski w Końskich o godz. 9. Zapisy prowadzi koneckie starostwo do piątku (23 kwietnia) do godz. 15.30. Zgłoszenia można kierować na adres beata.kij[at]konecki.powiat.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu (41) 260-47-23.

Uczestnicy rajdu odwiedzą Nałęczów - osadę założoną przez bratanka Stanisława Małachowskiego - Stanisława Aleksandra, miejsce dawnej huty żelaza w dobrach Stanisława Małachowskiego w Rudzie Białaczowskiej, osadę w dawnych dobrach białaczowskich w Zakrzowie, a także pałac Stanisława Małachowskiego z przełomu XVIII i XIX wieku w Białaczowie. O godz. 12 w Petrykozach w kościele św. Doroty, wzniesionym w latach 1791-1795 przez Stanisława Małachowskiego jako votum dziękczynne za uchwalenie konstytucji, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji ojczyzny. Metą będzie budynek Starostwa Powiatowego w Końskich. Trasa rajdu będzie liczyła około 35 km.

W ramach obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja koneckie starostwo planuje także 30 kwietnia odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Z kolei 2 i 3 maja w godz. 10 - 14 przy koneckiej kolegiacie będzie można obejrzeć okolicznościową wystawę plenerową pn. „Konecki Ojciec Majowej Konstytucji - Marszałek Stanisław Małachowski”. Powiat zorganizował także konkurs wiedzy o Stanisławie Małachowskim. Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysta msza za ojczyznę odprawiona 3 maja w kościele św. Mikołaja w Końskich o godz. 12.15.