Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Przysucha

W Lipinach koło Odrzywołu otwarto strzelnicę

środa, 21 kwietnia 2021 12:53 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

To nowoczesny obiekt, który liczy sześć stanowisk przystosowanych do strzelania stojącego i leżącego na liniach 25 metrów, 50 metrów i 100 metrów. Koszt inwestycji wyniósł 3 mln 600 tys. zł. W trakcie uroczystości zostały podpisane umowy na budowę kolejnych tego typu obiektów w ramach programu Ministra Obrony Narodowej "Strzelnica w powiecie".

Strzelnica wyposażona jest w sześć torów strzeleckich z możliwością oddawania strzałów na maksymalną odległość 100 metrów z broni małokalibrowej i średnio kalibrowej. Poziom zabezpieczenia umożliwi strzelanie także z broni maszynowej. Dorota Sokołowska, dyrektor Liceum Kadetów w Lipinach:

Dla bezpieczeństwa zostały zbudowane przesłony, kulochwyty, cała strzelnica jest ogrodzona dwumetrowym murem betonowym. Przygotowany jest także parking na przynajmniej 10 pojazdów w tym dwa dwa pojazdy ciężarowe, lub autobusy. Zostały też postawione wiaty. Płk Ryszard Młodzianowski, nauczyciel przedmiotów wojskowych w Liceum Kadetów Lipinach:

Koszt inwestycji wyniósł 3 mln 600 tys. zł. Starosta przysuski Marian Niemirski:

Dzisiaj odbyło się także strzelanie. Kadet Wojciech Gradowski z Liceum Kadetów w Lipinach:

Celem Programu „Strzelnica w powiecie” jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, w tym budowa strzelnic będących poza zasobami infrastrukturalnymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, umożliwienie prowadzenia szkolenia strzeleckiego uczniom klas mundurowych, aktywizacja organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem oraz umożliwienie szkolenia strzeleckiego żołnierzom z wykorzystaniem strzelnic będących poza zasobami SZRP. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej:

Obecnie Program „Strzelnica w Powiecie” poza budową strzelnic kulowych został rozszerzony o dwa nowe rodzaje strzelnic pneumatyczną i wirtualna, daje to możliwość rozszerzania palety szkoleniowej i dotarcie ze strzelectwem tam gdzie powiaty nie mają możliwości wybudowania standardowej strzelnicy na broń palną. W bieżącym roku Ministerstwo Obrony Narodowej na Program zaplanowało 15 milinów złotych. Gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”:

Kolejne strzelnice wybudowane na wniosek samorządów, wyłonione w postępowaniu konkursowym mają powstać w powiatach: grajewskim, siemiatyckim, sokólskim oraz w gminach: Domaniów, Kamieniec Ząbkowicki i Myszków. Będą to obiekty wielkogabarytowe, nowoczesne, pozwalające na wykonywanie strzelań na odległość 100 metrów.