Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Radomskie

Jaka jest najwyższa emerytura w regionie, a jakie jest najniższe świadczenie?

czwartek, 22 kwietnia 2021 12:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
pixabay/Fz
Elżbieta Warchoł

Rekordzista radomskiego oddziału ZUS pobiera emeryturę w wysokości ponad 14 tysięcy złotych.

Co zrobić, aby również nasze świadczenie było kiedyś równie imponujące? Trzeba długo pracować i odprowadzać wysokie składki - wyjaśnia Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. Wysokość emerytury z ZUS zależy od naszych decyzji podejmowanych przez cały okres aktywności zawodowej. Przede wszystkim jest to unikanie nieoskładkowanych form pracy, w tym pracy na czarno, i wydłużenie aktywności zawodowej - dodaje Piotr Olewiński. Ze swojego wysokiego świadczenia może cieszyć się jeden z klientów radomskiego oddziału ZUS z terenu południowej części województwa, który co miesiąc otrzymuje aż 14 063 zł. Kwota to efekt wieloletniej pracy zawodowej i sumiennego opłacania składek. Rekordzista przepracował łącznie ponad 55 lat - mówi Piort Olewiński:

Generalna zasada jest taka, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca:

Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Rok dodatkowej pracy zwiększa je przeciętnie aż o 8-10% - wyjaśnia Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. Dzieje się tak dlatego, że dłuższa praca oznacza więcej składek wpłaconych do systemu, a zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom. Do tego wszystkiego trzeba pamiętać, że uzyskana kwota zostanie podzielona na mniejszą liczbę miesięcy tzw. średniego dalszego trwania życia.

Ile wynoszą najniższe emerytury w regionie radomskim? Okazuje się, że od 77 groszy do 3 zł 12 groszy - mówi rzecznik Piotr Olewiński:

Rozważasz przejście na emeryturę? Podejmując decyzję o wycofaniu się z życia zawodowego pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem a nie obowiązkiem. Możemy na nią przejść już teraz, ale równie dobrze może to być przyszły miesiąc lub przyszły rok. Decyzja należy wyłącznie do nas i powinna być dobrze przemyślana - zauważa Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Ile wynosi najniższa i najwyższa emerytura w Polsce?

Przed złożeniem wniosku o emeryturę zawsze warto porozmawiać z doradcą emerytalnym z ZUS. Jego pomoc może okazać się nieoceniona, ponieważ wyliczy on na naszą prośbę prognozę przyszłego świadczenia w różnych wariantach momentu zakończenia aktywności zawodowej. Dzięki tej symulacji możemy ocenić, czy warto przejść na emeryturę już teraz, czy może lepiej zaczekać np. kilka miesięcy i uzbierać więcej składek. Zdarzają się również sytuacje, gdy przyszły emeryt dowiaduje się u doradcy, że brakuje mu np. kilku tygodni do uzbierania stażu pracy, dzięki któremu będzie mu przysługiwać gwarancja minimalnej emerytury. W takiej sytuacji warto kontynuować zatrudnienie aż do momentu wskazanego przez doradcę. Co ważne, jeżeli rozważasz przejście na emeryturę, to zadbaj o ustalenie kapitału początkowego. Ta kwota jest wyliczana po to, by powiększyć przyszłe świadczenie o składki opłacone przed 1999 r. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się przejść na emeryturę za pół roku czy też za 5 lat, już teraz warto dopełnić formalności. Z każdym rokiem znalezienie wymaganych dokumentów może być trudniejsze - mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.