Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

REGION

Wystawa "Ogniem w drewnie"

piątek, 23 kwietnia 2021 10:58 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Drewno to surowiec doskonały. Nie do przecenienia jest jego znaczenie, również w sztuce. O jego nietuzinkowym wykorzystaniu wie Julia Nicer, autorka obrazów tworzonych techniką pirografii. Wystawę jej autorstwa „Ogniem w drewnie” przygotowało Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Julia Nicer na co dzień jest leśniczym szkółkarzem w Nadleśnictwie Dobieszyn, ale oprócz swoich podstawowych obowiązków w pracy w wolnym czasie dodatkowo pasjonuje się łucznictwem i malarstwem na drewnie. Obrazy tworzy techniką pirografii. Do wypalania potrzebne jest odpowiednio przygotowane drewno, strumień ognia i pomysł. Tworzy głównie krajobrazy, wizerunki o tematyce leśnej, łowieckiej i religijnej, portrety, szyldy, a także medale i przedmioty codziennego użytku, np. zegary.

Przygodę ze sztuką rozpoczęła przypadkowo, od wypalenia drobnych elementów drewnianej kapliczki za pomocą zwykłej lutownicy, na prośbę Jana Czachowskiego, emerytowanego już nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn. W ten sposób rozpoczęła się przygoda z wypalaniem na drewnie zwanym pirografią, która trwa do dziś i ciągle się rozwija.

W jej pracach różnorodność gatunkowa drzew i zróżnicowane właściwości poszczególnych rodzajów drewna ma ogromne znaczenie, i przekłada się na końcowy efekt wypalania w drewnie – Niekiedy najzwyklejszy kawałek wysuszonego, dobrze wyszlifowanego tworzywa daje inspirację twórczą, ale nie każdy gatunek można do pracy artystycznej wykorzystać. Aby uzyskać zadowalający efekt końcowy, bardzo ważny jest dobór drewna, dlatego każdą deskę należy przemyśleć – pisze autorka w informatorze wystawy.

Prace Julii to nie tylko obrazy wypalane w drewnie.  – Dzięki pirografii na wielu przedmiotach użytku codziennego każdy może stworzyć własne kreatywne kompozycje. Np. wypalony na desce do krojenia czy palecie do serwowania posiłków prosty przekaz: „Jolu, będziesz miała udany dzień!” poprawi nastrój ukochanej osobie. Można w ten sposób zostać twórcą wyjątkowego, osobistego prezentu, ofiarowując w nim także swój czas, czyli coś bardzo cennego – czytamy w informatorze.

Jedną z prac w 2019 r. otrzymał prezydent Andrzej Duda, inna – wizerunek św. Franciszka – stanowiła dar leśników podczas XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę. Wiele prac trafiło także poza granice kraju, a to wszystko dzięki wyjątkowości obrazów i niepowtarzalnym zdolnościom autorki. Julia zdobyła też Nagrodę Lasów Państwowych im. Adama Loreta jako wyróżnienie w dziedzinie sztuki za 2019 r.

Wykonane prace można obejrzeć na stronie https://www.okl.lasy.gov.pl/123 oraz na profilu facebooka https://www.facebook.com/profile.php?id=100063644773099 Wystawa będzie dostępna do zwiedzania w Gołuchowie w budynku Powozownia od momentu zdjęcia ograniczeń związanych z pandemią do końca czerwca.