Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

Mazowsze

Mazowsze pomoże w budowie domu dziecka w Lipsku

poniedziałek, 26 kwietnia 2021 19:21 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dziś podpisana została umowa na prawie 2,4 mln zł dofinansowania z budżetu Mazowsza na budowę trzech budynków domu dziecka w Lipsku. To pierwsza w regionie radomskim umowa w ramach tegorocznego Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. W sumie dofinansowanie w wysokości ponad 26,6 mln zł otrzyma 16 projektów.

To pierwsza z 16 umów jaką podpisujemy w regionie radomskim - powiedział marszałek Adam Struzik. - Rozpoczynamy od bardzo ważnego projektu. Tym razem nie chodzi o drogę, boisko, ale o stworzenie odpowiednich warunków do życia dla 44 wychowanków Powiatowego Zespołu Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie. Ten projekt to doskonały przykład współpracy pomiędzy samorządami – dodał.

W istniejącej obecnie placówce w Siennie (Powiatowy Zespół Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie) przebywa 44 wychowanków. Czynsz za wynajem budynku wynosi jedną czwartą budżetu placówki. Ponadto obowiązujące od zeszłego roku przepisy ograniczają liczbę wychowanków, którzy mogą przebywać w tego typu placówce do 14 podopiecznych. Likwidacja placówki przełożyłaby się nie tylko na wzrost bezrobocia, przede wszystkim ucierpiałyby dzieci, które musiałyby zostać rozdzielone i odesłane do innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Rozwiązaniem dla tej sytuacji jest budowa nowej placówki w Lipsku. To bardzo dobra lokalizacja z uwagi na bliskość szpitala powiatowego i Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz przychodni specjalistycznych, co przekłada się na łatwiejszy dostęp do usług medycznych.

Jak zauważa starosta lipski Sławomir Śmieciuch troska o dzieci pozostające pod opieką powiatu lipskiego, a przebywające w domu dziecka w Siennie jest priorytetem dla obecnego Zarządu Powiatu.

Dlatego podejmujemy się realizacji trudnej inwestycji-budowy 3 domów dziecka (14-to osobowych ) oraz budynku administracyjnego. Inwestycja jest trudna , bo wymaga od nas zaangażowania sporej kwoty wkładu własnego. Dzięki zrozumieniu ze strony Zarządu Województwa Mazowieckiego udało się uzyskać dofinansowanie ok. 2,4 mln zł przy naszym wkładzie 1,5 mln zł. W ciągu 3 lat powstaną nowe budynki, które w istocie mają się stać bardziej domami rodzinnymi, aniżeli instytucjami.

Wartość inwestycji to ponad 3,9 mln zł, z czego blisko 2,4 mln zł to środki z budżetu województwa. - Pokrywamy ponad 60 proc. wartości inwestycji. Zależy nam, aby była ona jak najszybciej zrealizowana i młodzi ludzie mogli przenieść się do placówki, w której nie tylko odnajdą ciepło rodzinne, ale która także przygotuje ich do dorosłego życia - powiedział wicemarszałek Rafał Rajkowski. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, powiat lipski wybuduje cztery bliźniacze budynki – trzy dla domu dziecka oraz jeden na cele administracyjne. Każdy budynek mieszkalny będzie posiadał dwie kondygnacje z poddaszem użytkowym i z dwuspadowym dachem. Na parterze zlokalizowana będzie kuchnia ze spiżarnią i zmywalnią, jadalnia z salonem, pralnia z suszarnią i pokój koordynatora. Na piętrze i poddaszu rozmieszczone zostaną przestronne, dwuosobowe pokoje dla wychowanków oraz po dwie łazienki. Powierzchnia zabudowy każdego z budynków wyniesie 170 m2.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.