Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: Narodzenie św. Jana Chrzciciela              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłówek
Dziś jest: Czwartek, 24 czerwca 2021

Kozienice

Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa linii 400 kV Kozienice-Miłosna

wtorek, 27 kwietnia 2021 11:44 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Wojewoda Mazowiecki wydał komplet decyzji o ustalenie lokalizacji linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice-Miłosna. Oznacza to, że inwestycja może ruszyć jeszcze w tym roku.

W styczniu 2021 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. otrzymały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. - Uzyskanie decyzji lokalizacyjnych to kolejny istotny krok w realizacji projektu. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane na czwarty kwartał tego roku, a ich zakończenie na 2023 r – czytamy w komunikacie na stronie PSE.

Nowa linia 400 kV połączy elektrownię w Kozienicach z aglomeracją warszawską. W dużym stopniu jej przebieg pokrywać się będzie z istniejącą jednotorową liną 400 kV Kozienice – Miłosna, którą docelowo ma zastąpić. - Jest to bardzo ważna inwestycja dla polskiej energetyki – podkreśla Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznik Polskich Sieci Elektroenergetycznych:

Nowa linia będzie przebiegać przez tereny gmin: Kozienice, Magnuszew, Wilga, Sobienie-Jeziory, Karczew, Celestynów, Sulejówek, Halinów, Wiązowna i Otwock.

Budowa budzi wiele emocji m.in. wśród mieszkańców gminy Magnuszew. Jaki będzie wpływ linii na ludzi i środowisko?

Linia wpłynie na poprawę bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej oraz stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zapewni ona niezawodność wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice, zwiększy zdolności przesyłowe sieci w centralnej i północno-wschodniej części kraju oraz poprawi bezpieczeństwo zasilania aglomeracji warszawskiej.