Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Mazowsze

Fundusze europejskie dla szkół. Więcej czasu na złożenie wniosku

czwartek, 29 kwietnia 2021 13:34 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/StartupStockPhotos
Elżbieta Warchoł

Do 31 maja 2021 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego wydłużył czas trwania naboru wniosków dotyczącego dofinansowania zakupów sprzętu i oprogramowania dla szkół, który pomoże wprowadzić nowoczesne formy nauczania z wykorzystaniem technik cyfrowych.

Celem konkursu jest także wsparcie placówek w edukacji zdanej, spowodowanej zagrożeniem powtórzenia się lub przedłużania epidemii COVID-19 na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Kwota dofinansowania to ponad 6,8 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wnioski przyjmuje Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Fundusze europejskie wspierają szkoły. Konkurs, który wciąż jest aktualny i wydłużony dla beneficjentów, to szansa dla placówek oświatowych na doposażenie w nowoczesny sprzęt komputerowo-cyfrowy wraz z oprogramowaniem. Wnioskodawcy już od 26 marca mogą składać wnioski na dofinansowanie zakupów urządzeń cyfrowych, akcesoriów, urządzeń dotykowych oraz audio-wideo np.:

  • komputery przenośne komputery stacjonarne, drukarki, skanery;
  • myszki, klawiatury, kamerki internetowe, głośniki, mikrofony, słuchawki, dyski zewnętrzne;    
  • smartfony, tablety, czytniki;
  • kamery cyfrowe, statywy, oświetlenie, głośniki mobilne bezprzewodowe;
  • projektory multimedialne, tablice interaktywne;

Przyznane środki będzie można także przeznaczyć na zakup oprogramowania, np. biurowego typu Office, do realizacji zajęć edukacyjnych w Rzeczywistości Wirtualnej/ Rozszerzonej (VR/AR), graficzne do budowania serwisów internetowych, aplikacji i narzędzi webowych wykorzystywanych w ramach działań szkoły czy oprogramowanie do tablic interaktywnych. Do nauki kompetencji przyszłości niezbędne są pomoce dydaktyczne. W ramach projektu będzie można zakupić klocki, roboty oraz urządzenia z dziedziny robotyki i programowania.

Dla kogo dofinansowanie? O środki z programu regionalnego mogą ubiegać się organy prowadzące szkoły podstawowe będące jednostkami samorządu terytorialnego, funkcjonującymi w ramach Porozumienia gmin Warszawskiego Obszaru o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w perspektywie finansowej UE 2014-2020. Projekty będą mogły być realizowane w partnerstwie.

Na konkurs zarezerwowane są środki w wysokości 6 820 650,00 zł. Wnioskodawcy na realizację projektów bez pomocy publicznej oraz w ramach pomocy de minimis mogą liczyć na poziom dofinansowania do 80%. Wnioski o dofinansowanie można składać od 26 marca do 31 maja 2021 r.

Kto skorzysta? Ze wsparcia skorzystają uczniowie podstawówek oraz nauczyciele. Wspieranie polskiej edukacji w zakresie nowych technologii informatycznych zaprocentuje lepszym wykształceniem młodzieży. A jeśli pandemia COVID-19 będzie się przedłużać, szkoły będą lepiej wyposażone do pracy zdalnej z uczniami.

Gdzie szukać informacji? Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin i niezbędne załączniki dostępne są na stronie:

https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/2-1-e-uslugi-typ-projektow-zakup-sprzetu-i-oprogramowania-do-szkol-umozliwiajacego-wprowadzenie-nowoczesnych-form-nauczania-z-wykorzystaniem-tik-oraz-zapewnienie-mozliwosci-realizacji-dzialan-eduka/

Wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy przygotować i złożyć za pomocą systemu elektronicznego MEWA 2.0 dostępnego na stronie www.funduszedlamazowsza.eu

Fundusze Europejskie dla Mazowsza. Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji? Kontakt z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.