Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Kozienice

Zapytaliśmy mieszkańców Kozienic: Czy wiemy, co świętujemy 3 maja?

piątek, 30 kwietnia 2021 13:24 / Autor: Kamil Zapora
Popiersie Stanisława Augusta Poniatowskiego w Kozienicach, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

3 maja obchodzimy jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce - Święto Konstytucji 3 Maja. Czy wciąż mamy świadomość tego faktu, czy może coraz częściej 3 maja to tylko kolejny dzień wolny od pracy?

Przed nami długi weekend, a więc trzy kolejne święta: 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Narodowej i 3 maja – Rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Spośród nich to właśnie ta ostatnia data miała największy wpływ na historię naszego kraju. Mówi dyrektor muzeum w Kozienicach, Krzysztof Reczek:

Czym obecnie dla kozieniczan jest trzeci dzień maja?

O tym jak istotna dla Polaków była konstytucja świadczą źródła historyczne, które opisują obchody pierwszej rocznicy jej uchwalenia:

Niestety, w tym roku ze względu na trwającą pandemię gmina i powiat kozienicki musieli zrezygnować z tradycyjnych obchodów z przemarszem ulicami miasta i pocztami sztandarowymi. Jakie plany na majówkę mają mieszkańcy Kozienic?

Symboliczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja będę miały następujący przebieg. O 10:30 w kościele Św. Krzyża w Kozienicach odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie nastąpi złożenie wiązek kwiatów pod pomnikiem niepodległości.