Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Kozienice

3-ego maja w Kozienicach

poniedziałek, 03 maj 2021 12:47 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dziś 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-ego Maja. Ze względu na stan pandemii kozienickie obchody miały symboliczny charakter. Była msza w intencji Ojczyzny i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

O 10:30 w kościele Św. Krzyża rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Wiesław Janowski. Podkreślił, że święto naszej Ojczyzny to także święto Matki Bożej, która jest Królową Polski:

Po nabożeństwie obchody przeniosły się pod Pomnik Niepodległości w Kozienicach, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Uczynił to m.in. poseł Andrzej Kosztowniak. - To wyjątkowe święto dla Polaków, ponieważ nie jest rocznicą wydarzeń tragicznych, a wręcz przeciwnie – zauważył poseł:

Powiat Kozienicki reprezentowali: starosta Andrzej Jung i wicestarosta Józef Grzegorz Małaśnicki. - Najważniejszą wartością pierwszej polskiej konstytucji było to, że wszystkie stany osiągnęły wspólny kompromis ponad podziałami – podkreślił Andrzej Jung:

Ponadto pod pomnikiem kwiaty złożyły delegacje m.in.: Gminy Kozienice w osobach burmistrza Piotra Kozłowskiego, wiceburmistrz Doroty Stępień, przewodniczącego rady miejskiej Rafała Suchermana oraz radnych, Samorządu Mazowsza w osobie radnego sejmiku Tomasza Śmietanki, Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Forum Ziemi Kozienickiej, Rycerzy Kolumba, „Solidarności” Enei Wytwarzanie, Stowarzyszenia Pamięć i Przyszłość, a także Związku Kombatantów i Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.