Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Opoczno

W Opocznie i Końskich oddali hołd twórcom Konstytucji 3 maja

poniedziałek, 03 maj 2021 15:59 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Zakończyły się koneckie i opoczyńskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Opoczyńskie uroczystości otworzyła msza święta odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie. Podczas nabożeństwa ks. Waldemar Gula przypomniał, że 3 maja obchodzimy nie tylko rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale również Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Mówił m.in. jak na przestrzeni lat postrzegana była Maryja, jako królowa Polski.

Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się przed pomnik Tadeusza Kościuszki. Tu list od władz Powiatu Opoczyńskiego odczytał członek zarządu Michał Białek. Przedstawił w nim m.in. genezę i znaczenie Konstytucji 3 maja.

Poseł Robert Telus mówił, że uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 maja pokazuje, że Polacy potrafią się jednoczyć w ważnych dla ojczyzny chwilach. Zaapelował także, aby również dzisiaj jednoczyć się ponad politycznymi podziałami właśnie dla dobra ojczyzny.

Po przemówieniach skromne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Wiązankę od Gminy Opoczno wspólnie z dyrektorami jednostek kultury złożył zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski. Przypomniał, że jednym z twórców majowej konstytucji był związany z pobliskim Białaczowem Stanisław Małachowski.

W Końskich kulminacją obchodów była msza odprawiona w miejscowej kolegiacie o godzinie 12.15. Wcześniej uczestnicy uroczystości spotkali się na placu przed miejscowym urzędem, czyli budynkiem pałacowym Małachowskich. Tu do zebranych zwrócił się burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. – Wspomnienie Konstytucji 3 maja jest elementem budującym naszą tożsamość. 230 lat to 10 pokoleń. 10 pokoleń temu nasi rodacy uchwalili akt, który był pierwszą nowoczesną konstytucją europejską, drugą konstytucją w świecie – mówił burmistrz. Przypomniał, że Stanisław Małachowski, jeden z twórców majowej konstytucji żył i mieszkał w Końskich w pobliskim zespole pałacowym. – My jesteśmy dziećmi Konstytucji 3 maja jak prawie nikt inny. To jest ważny powód do dumy – podkreślał. Koneckie obchody dopełniły krótkie występy artystyczne. Wcześniej powiatowy samorząd zorganizował konkurs wiedzy na temat Stanisława Małachowskiego, odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą twórcom konstytucji w I LO oraz zorganizował rajd rowerowy szlakiem Małachowskich.