Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

Kozienice

Oddając plastikowe nakrętki możesz pomóc potrzebującym dzieciom

środa, 05 maj 2021 11:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W maju ruszyła nowa akcja zbierania plastikowych nakrętek przez Kozienicki Dom Kultury. Tym razem „korki” będą zbierane na wsparcie Ignacego Patynowskiego, małego mieszkańca Kozienic, który zmaga się z autyzmem. Podpowiadamy, jak można pomóc.

Ignacy Patynowski przyszedł na świat jako zdrowe dziecko. Do 13. miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Niestety wszystko się zmieniło około 15. miesiąca życia chłopca. Po licznych hospitalizacjach z powodu obustronnego zapalenia płuc, rodzice zauważyli brak postępów, a wręcz regres w rozwoju. Ignacy nie reagował na swoje imię, ani na polecenia, przestał wykazywać zainteresowanie zabawą, przestał mówić i nawiązywać kontakt wzrokowy. Pojawiły się u niego zachowania agresywne i autoagresywne. W styczniu 2020 roku, po badaniu przez psychiatrę oraz pedagoga specjalnego, postawiono diagnozę – autyzm dziecięcy. Od tego czasu życie chłopca to ciągła terapia w różnych ośrodkach oraz w domu. Jedynym ratunkiem dla Ignacego jest stała, wielokierunkowa rehabilitacja. Tylko dzięki niej chłopiec nauczy się komunikacji i tego, co w życiu ważne.

Zbiórka na rzecz chłopca będzie prowadzona od 1 maja do 31 lipca. Nakrętki można wrzucać do specjalnego pojemnika – „gramofonu”, który znajduje się przed Centrum Kulturalno-Artystycznym, przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Większe ilości korków można dostarczać bezpośrednio do CKA, umawiając się na ich odbiór telefonicznie pod numerem: 48 611 07 50 lub 731 877 337.

Plastikowe nakrętki przekazane rodzinie zostaną przeznaczone do sprzedaży, a zgromadzone w ten sposób środki umożliwią dalszą rehabilitację chłopca.

- Wierzę, że ta akcja, podobnie jak poprzednie, spotka się z żywym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i uda nam się przekazać tysiące nakrętek. Wspólnie możemy pomóc Ignacemu w tej walce – mówi dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

Kozienicki Dom Kultury przypomina, że cały czas można zgłaszać informację o kolejnych dzieciach z terenu Gminy Kozienice, które potrzebują tego typu wsparcia. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie placówki www.dkkozienice.pl.