Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

Radomskie

Część zamku w Iłży zostanie odbudowana!

poniedziałek, 10 maj 2021 15:12 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Aż 550 tysięcy złotych otrzymała gmina Iłża na częściową odbudowę średniowiecznego zamku biskupów krakowskich. Środki pochodzą od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dodatkowo Iłża otrzymała 350 tys. złotych od ministra kultury.

Dotacja zostanie przeznaczona na konserwację i odtworzenie części murów zamku górnego w Iłży w zakresie niezbędnym dla zachowania i ustabilizowania konstrukcji zabytku. Gmina otrzymała też wsparcie na opracowanie projektu budowlanego odbudowy kładki wejściowej łączącej zamek dolny z górnym, remont dojść do zamku oraz oświetlenia zamku dolnego i dojść do samego zamku, jak również wsparcie na remont konserwatorski zabytkowego zespołu pieców garncarskich w Iłży. Burmistrz miasta Przemysław Burek:

Wydział Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego w Radomiu wydał pozwolenie na budowę w związku z kolejnymi pracami konserwatorskimi murów zamku w Iłży. Tysamym obiekt stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów. To właśnie z myślą o odwiedzających, przy istniejących ścianach zabytku zostaną wybudowane szerokie drewniane tarasy wraz ze schodami wejściowymi z różnych stron. Nad bramą, prowadzącą na dziedziniec pojawi się również drewniana kładka - tak, aby można było przejść naokoło istniejących murów. Wszystkie podesty dla zwiedzających zostaną oświetlone za pomocą stylizowanych lamp LED z czujnikami ruchu.

Na przełomie XIII i XIV wieku Iłża stała się samodzielną kasztelanią majątkową biskupów krakowskich. W tym czasie biskup Jan Grot rozpoczął budowę murowanego zamku. Następnie zamek był przebudowywany przez kolejnych biskupów. Po potopie szwedzkim zamek został mocno zniszczony. Przejęcie majątku biskupów przez rząd w 1788 roku przyczyniło się do niszczenia zamku, a pożar z XIX w. przypieczętował jego los. Zamek gościł polskich królów m.in. Władysława Jagiełłę, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta III Wazę.