Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

Opoczno

Libiszów 104 to nowa siedziba kolejowej PKP Intercity Remtrak

wtorek, 11 maj 2021 14:34 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Spółka PKP Intercity Remtrak zmieniła swoją siedzibę. Teraz znajduje się ona w powiecie opoczyńskim.

Kończy się trzeci etap rozbudowy zakładu PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach. W związku z tym podjęta została decyzja o zmianie siedziby spółki. Z Torunia przeniesiona została ona do głównego ośrodka produkcyjnego firmy, czyli właśnie do Idzikowic, a dokładnie Libiszowa, mówił Krzysztof Wiktorowicz, prezes Remtraka.

Dzięki tej decyzji upraszczamy sytuację organizacyjną, mówił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Zwrócił także uwagę na to, że po przeniesieniu siedziby, spółka będzie płaciła podatki w powiecie opoczyńskim.

Podatki to jedno, nowe miejsca pracy to druga ogromna korzyść dla ziemi opoczyńskiej, mówiła Anna Zięba, przewodnicząca Rady Miejskiej w Opocznie.

Poseł Robert Telus podkreślał, że PKP Intercity Remtrak jest największą spółką państwową na terenie powiatu opoczyńskiego.

Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity przypominał 2016 rok, kiedy zapadały decyzje dotyczące rozbudowy zakładu spółki Remtrak. Oznaczały one dla tej ziemi niesamowity rozwój, podkreślał.

A dobry produkt oznacza zadowolenie pasażerów, którzy coraz chętniej korzystają z usług kolejowego przewoźnika.

Wicestarosta Maria Barbara Chomicz podkreślała, że dla powiatu opoczyńskiego dynamiczny rozwój spółki PKP Intercity Remtrak oznacza same korzyści.

Trzy etapy rozbudowy kolejowej spółki kosztowały łącznie blisko 160 mln zł. Trzeci etap prac zakończy się wkrótce. Inwestycja warta 135 mln zł obejmuje budowę dwóch hal: hali napraw zestawów kołowych i wózków, a także lokomotyw i wagonów pasażerskich.

 

Zakład w Idzikowicach rozwija się i rozbudowuje od maja 2016 roku. Prace przy rozbudowie oddziału i zwiększaniu jego kompetencji podzielono na trzy etapy.

Pierwszy był wart ponad 10,5 mln zł brutto. W ramach rozbudowy spółkę wyposażono w nowoczesną komorę lakierniczą. Powstał także zupełnie nowy ciąg technologiczny wraz z układem torowym, umożliwiający w pełni komfortową i efektywną pracę w I etapie wykonywania naprawy wagonu (tzw. „prace brudne”). Wybudowano także niezbędny zbiornik retencyjny na wodę deszczową, parking i infrastrukturę ziemną.

Etap drugi był wart ponad 11,3 mln zł brutto. Prace zakończono w grudniu 2017. W ramach tego etapu rozbudowy spółka została wyposażona w szereg specjalistycznych stanowisk naprawczych, m.in.: nowoczesne stanowisko badania nacisków kół na szynę oraz stanowiska do: pomiarów elektrycznych na wagonach; badania charakterystyki zderzaków pojazdów szynowych; pomiarów i sprawdzania zaworów rozrządczych i tablic pneumatycznych; badań układu zamkniętego WC; system diagnostyki układów hamulcowych pojazdów szynowych oraz stacjonarny system odfekalniania. Ponadto została przeprowadzona pełna naprawa układu torowego wraz z infrastrukturą pomocniczą. Rozbudowa hali naprawczej pozwoliła także na stworzenie dodatkowych pomieszczeń, w których znajdują się obecnie doskonale wyposażone warsztaty. Piętro wybudowanego budynku zostało wykorzystane do stworzenia dodatkowych szatni i zaplecza sanitarnego, co świadczy o ciągłym dążeniu do poprawy komfortu pracy dla zatrudnianych pracowników.

Obecnie kończy się rozbudowa w ramach III etapu, warta 135 mln zł brutto. Prace obejmują budowę dwóch hal: hali napraw zestawów kołowych i wózków, a także lokomotyw i wagonów pasażerskich dla Oddziału Idzikowice. Ponadto powstaje: budynek warsztatowo-socjalno-administracyjno-diagnostyczny, akumulatorownia, portiernia, magazyny na podzespoły, części, materiały, gazy techniczne, oleje i smary.

Zakończenie modernizacji oddziału w Idzikowicach pozwoli spółce PKP Intercity Remtrak zabezpieczyć nawet 90% potrzeb PKP Intercity w zakresie przeglądów P4 i do 25% przeglądów P5 wagonów, jak również około 60% przeglądów okresowych lokomotyw elektrycznych oraz niemal wszystkich prac przy zestawach kołowych.

Dzięki prowadzonym inwestycjom docelowo w Idzikowicach zatrudnienie może znaleźć dodatkowo do około 400 osób, co przełoży się łącznie na ponad 800 miejsc pracy.