Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

REGION

Przemierzaj puszczę jak król

czwartek, 13 maj 2021 08:07 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom/Nadleśnictwo Kozienice
Kamil Zapora

Przez Puszczę Kozienicką biegnie trasa zwana „Królewskim Gościńcem”. Wychodząc naprzeciw licznym wnioskom ze strony turystów rowerowych Nadleśnictwo Kozienice zaopatrzyło „Królewski Gościniec” w dodatkowe miejsca postojowe dla rowerzystów.

Radom szczepienia

W pięciu atrakcyjnych punktach na 25 km trasie gościńca zostały zamontowane ławki, gdzie turyści będą mogli zatrzymać się na przerwę - odpoczynek w trakcie leśnej wycieczki.W miejscach takich nie spotkamy już koszy na śmieci. – Las nie jest miejscem do pozostawiania śmieci, turyści powinni zabierać je ze sobą – mówi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Artur Mazur:

„Gościniec Litewski” którym już w XIV wieku podróżował król Władysław Jagiełło od około 1810 roku zyskał nazwę „Gościniec Królewski”. Odcinek przebiegający przez Nadleśnictwo Kozienice jest tylko fragmentem dawnej drogi królewskiej łączącej Kraków z Wilnem. Jest on obecnie zaopatrzony w nawierzchnię tłuczniową, co ułatwia jazdę rowerem.

Do dwóch miejsc postoju pojazdów zlokalizowanych przy „Królewskim Gościńcu” leśnicy urządzili obecnie miejsca postojowe dla rowerzystów. Jedno z nich znajduje się przy zbiorniku wodnym, tzw. „Diabelskim Mostku”, którego nazwa nawiązuje do pradawnej legendy.