Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

Opoczno

Gmina Poświętne na Fali

czwartek, 13 maj 2021 10:22 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Gmina Poświętne
Marcin Prejs

Gmina Poświętne znalazła się w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym. – To dla nas historyczny dzień – mówił w audycji Gmina Poświętne na Fali wójt Michał Franas.

Gmina Poświętne znalazła się Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Tomaszów Mazowiecki - Opoczno. Na antenie Radia Plus Radom wójt Michał Franas przypomniał, że początkowo w opoczyńskim MOF-ie miały się znaleźć tylko trzy gminy z powiatu opoczyńskiego: Białaczów, Opoczno i Sławno. Ostatecznie jednak MOF został rozszerzony m.in. o Poświętne. - Znalezienie się w tym obszarze daje szereg możliwości, przede wszystkim nowe programowanie, nowe środki. Bycie poza Miejskim Obszarem Funkcjonalnym to wyalienowanie – mówił Michał Franas. Wójt podziękował także radnej wojewódzkiej Ewie Wendrowskiej za pomoc w staraniu o włączenie Poświętnego do MOF-u. Jak podkreślił, przynależność do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego otwiera przed samorządem szereg możliwości związanych chociażby z pozyskiwaniem pieniędzy na wspólne zadania drogowe czy te dotyczące turystyki. Wójt powiedział, że w MOF-ie prym będą wiodły duże samorządy takie jak Tomaszów i Opoczno, ale mniejsze takie jak Poświętne również na tej przynależności skorzystają.

Michał Franas mówił również o powstającej Strategii Rozwoju Gminy Poświętne. Jak wyjaśnił, to dokument niezbędny do tego, by ubiegać się o unijne dotacje. Ma on powstać z początkiem przyszłego roku. Wójt poinformował także o rozpoczynającej się realizacji zadań w ramach funduszu sołeckiego. – Na 15 sołectw aż w 10 mieszkańcy wskazali na poprawę infrastruktury drogowej – wyjaśniał Michał Franas. Takie zadania drogowe będą prowadzone m.in. w Studziannie, Porębach, Gapininie, Dębie i Mysiakowcu. Wójt poinformował również o uchwale podjętej przez radę gminy, dzięki której samorząd Poświętnego przekaże 15 tys. zł na prace konserwatorskie przy zabytkowym budynku klasztoru w Studziannie.

Posłuchaj audycji Gmina Poświętne na Fali: