Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

Przysucha

Podpalacz w akcji, gmina Odrzywół chce wznowić patrole

czwartek, 13 maj 2021 13:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Niewykluczone, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ponownie rozpoczną patrole w lasach gminy Odrzywół w powiecie przysuskim. Kilka dni temu doszło do dużego pożaru lasu na pograniczu gmin Odrzywół i Nowe Miasto koło miejscowości Gilówka. Spłonęło prawie 6 ha lasu i poszycia leśnego.

Gmina Odrzywół od dawna boryka się z problemem wypalania traw i pożarami lasów. W ubiegłym roku, kiedy lasy były patrolowane przez żołnierzy WOt Nie odnotowano żadnej próby podpalenia LASU w gminie Odrzywół. Jednak 11 maja doszło do dużego pożaru lasu na pograniczu gmin Odrzywół i Nowe Miasto koło miejscowości Gilówka. Spłonęło ok. 6 ha lasu i poszycia leśnego. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.

- Okolice Gilówki były już w ciągu ostatnich lat widownią kilku pożarów spowodowanych podpaleniami. W związku z ponownym zagrożeniem pożarowym obszarów leśnych gmina Odrzywół wznowi patrolowanie lasów. Gmina, podobnie jak w 2020 r. zwróci się do Wojsk Obrony Terytorialnej o uruchomienie wspólnych, zmotoryzowanych patroli. Do Komendanta Powiatowego Policji w Przysusze zostanie skierowana prośba o podjęcie działań prewencyjnych poprzez min. użycie kamer noktowizyjnych - powiedział wójt Odrzywołu Marian Kmieciak:

W ubiegłym roku dzięki współpracy z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej gmina Odrzywół zaoszczędziła ok. 300 tys. złotych. ponadto nie odnotowano żadnej próby podpalenia kompleksów leśnych. Przypomnijmy, że pierwsze pożary miały miejsce 2016 roku lata temu. Tylko 2019 roku spłonęło ponad 120 hektarów lasów. To były podpalenia.