Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

Opoczno

Premier Mateusz Morawiecki oglądał inwestycję w Idzikowicach

poniedziałek, 07 czerwca 2021 16:16 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Zakończył się trzeci etap rozbudowy zakładu PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach. Nową halę napraw oglądał premier Mateusz Morawiecki.

Obecny w Idzikowicach premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że dzięki właściwym decyzjom i wsparciu państwa firma, która spisana była na straty dzisiaj dynamicznie się rozwija. – To jest Polski Ład w pigułce – podkreślał premier.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił o trwającym od kilku lat rozwoju polskiej kolei. Również sam zakład w Idzikowicach dzięki kolejnym inwestycjom tu realizowanym zyskuje nowe możliwości.

Opoczyński poseł Robert Telus podkreślał, że rozwój zakładu w Idzikowicach jest przykładem inwestowania w Polskę powiatową.

Rozbudowa zakładu w Idzikowicach rozpoczęła się w 2016 roku. Pierwszy etap kosztował 10,5 mln, drugi 11,3 mln. Zakończony niedawno trzeci etap jest największy i najdroższy, podkreślał Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Dzięki trzeciemu etapowi rozbudowy zakładu w Idzikowicach wybudowane zostały dwie hale: napraw zestawów kołowych i wózków oraz lokomotyw i wagonów pasażerskich.

 

Zakład w Idzikowicach rozwija się i rozbudowuje od maja 2016 roku. Prace przy rozbudowie oddziału i zwiększaniu jego kompetencji podzielono na trzy etapy.

Pierwszy był wart ponad 10,5 mln zł brutto. W ramach rozbudowy spółkę wyposażono w nowoczesną komorę lakierniczą. Powstał także zupełnie nowy ciąg technologiczny wraz z układem torowym, umożliwiający w pełni komfortową i efektywną pracę w I etapie wykonywania naprawy wagonu (tzw. „prace brudne”). Wybudowano także niezbędny zbiornik retencyjny na wodę deszczową, parking i infrastrukturę ziemną.

Etap drugi był wart ponad 11,3 mln zł brutto. Prace zakończono w grudniu 2017. W ramach tego etapu rozbudowy spółka została wyposażona w szereg specjalistycznych stanowisk naprawczych, m.in.: nowoczesne stanowisko badania nacisków kół na szynę oraz stanowiska do: pomiarów elektrycznych na wagonach; badania charakterystyki zderzaków pojazdów szynowych; pomiarów i sprawdzania zaworów rozrządczych i tablic pneumatycznych; badań układu zamkniętego WC; system diagnostyki układów hamulcowych pojazdów szynowych oraz stacjonarny system odfekalniania. Ponadto została przeprowadzona pełna naprawa układu torowego wraz z infrastrukturą pomocniczą. Rozbudowa hali naprawczej pozwoliła także na stworzenie dodatkowych pomieszczeń, w których znajdują się obecnie doskonale wyposażone warsztaty. Piętro wybudowanego budynku zostało wykorzystane do stworzenia dodatkowych szatni i zaplecza sanitarnego, co świadczy o ciągłym dążeniu do poprawy komfortu pracy dla zatrudnianych pracowników.

Rozbudowa zakładu w ramach III etapu warta była 135 mln zł brutto. Prace obejmowały budowę dwóch hal: hali napraw zestawów kołowych i wózków, a także lokomotyw i wagonów pasażerskich dla Oddziału Idzikowice. Ponadto powstał: budynek warsztatowo-socjalno-administracyjno-diagnostyczny, akumulatorownia, portiernia, magazyny na podzespoły, części, materiały, gazy techniczne, oleje i smary.

Zakończenie modernizacji oddziału w Idzikowicach pozwoli spółce PKP Intercity Remtrak zabezpieczyć nawet 90% potrzeb PKP Intercity w zakresie przeglądów P4 i do 25% przeglądów P5 wagonów, jak również około 60% przeglądów okresowych lokomotyw elektrycznych oraz niemal wszystkich prac przy zestawach kołowych.