Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kierz Niedźwiedzi, Majdów
Dziś jest: Wtorek, 22 czerwca 2021

REGION

Wykus: rocznica ponownego pogrzebu pułkownika Jana Piwnika "Ponurego"

piątek, 11 czerwca 2021 14:50 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Od piątku do niedzieli potrwają uroczystości z okazji 33. rocznicy ponownego pochówku pułkownika Jana Piwnika "Ponurego" w murach klasztoru w Wąchocku.

O godzinie 18.00 zaplanowano Wieczór Pieśni Partyzanckiej i Patriotycznej w wykonaniu dzieci oraz młodzieży przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach. W sobotę na Wykusie o godzinie 15.45 odbędzie się wprowadzenie sztandarów, a następnie podniesienie flagi na maszt. Zakończenie uroczystości nastąpi w niedzielę w Wąchocku. Tam o godzinie 10.30 będzie celebrowana Msza Święta w intencji pułkownika „Ponurego” i Jego Żołnierzy i po niej defilada w kierunku pomnika pułkownika „Ponurego”.

Rafał Obarzanek, prezes Okręgu Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i "Nurt".

Wykus to wzgórze w kompleksie lasów siekierzyńskich Nadleśnictwa Suchedniów. Położone w połowie drogi między Wąchockiem i Bodzentynem. W okresie II wojny światowej było ono miejscem koncentracji i obozowania największego na kielecczyźnie zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej ''Ponury''.

Pierwsza Msza św. na Wykusie została odprawiona 15 września 1957 roku. Od tego dnia tamtejsza kapliczka, na której ścianach wyryto 123 pseudonimy poległych w czasie wojny żołnierzy jest corocznym miejscem spotkań byłych partyzantów i całego środowiska byłych żołnierzy Armii Krajowej. W 2002 roku na Wykusie poświęcono Partyzancką Drogę Krzyżową. W zamyśle pomysłodawców ma ona stanowić symbol cierpień partyzantów spowodowanych obławami, walkami w chłodzie i głodzie, często nękanych chorobami, a przede wszystkim nieustającą pamięcią o tych, którzy polegli.

Tag: