Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

Końskie

Konecczanie wspominali swojego patrona

wtorek, 15 czerwca 2021 09:24 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Starostwo Powiatowe w Końskich
Marcin Prejs

W kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odprawiona została msza święta o wstawiennictwo bł. ks. Kazimierza Sykulskiego nad Powiatem Koneckim.

Ks. Kazimierz Sykulski urodził się w Końskich w 1882 roku. W czasie wojny za swoją patriotyczną działalność został aresztowany. Trafił do Auschwitz, gdzie 11 grudnia 1941 roku został rozstrzelany. 13 czerwca 1999 w Warszawie został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Od maja 2008 roku jest patronem Powiatu Koneckiego, a przed miejscowym starostwem stoi jego pomnik.

W kolejną rocznicę beatyfikacji ks. Kazimierza Sykulskiego w koneckiej kolegiacie odprawiona została msza święta. Nabożeństwu przewodniczył ks. dziekan Andrzej Zapart, który m.in. tak mówił rozstrzelanym w Auschwitz konecczaninie. – Pochylał się nad tymi, którzy uciekali przed grozą wojny. Kiedy w grudniowy dzień wywołano go wraz z innymi mieszkańcami Końskich, wszyscy wiedzieli, co to oznacza. Nie pójdziesz do pracy, a pójdziesz pod ścianę. Ja się zastanawiam jaki, to jest naród, który potrafi tak zabijać. Jaką ideologię trzeba wpoić od niemowlęcia, żeby można było stanąć z uśmiechem i rozstrzelać, wielkiego, wspaniałego człowieka, zabić mądrość polską. Jakiego trzeba nauczyć wilczego charakteru, zbójnickiego charakteru. Oni mówili: Nam się należy przestrzeń życiowa, to nic, że ktoś tu mieszka, wymordujemy… – podkreślał podczas uroczystości liturgii dziekan koneckiej kolegiaty.

W sobotnim nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz Powiatu Koneckiego: starosta Grzegorz Piec oraz członek zarządu Jarosław Staciwa.