Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Głowaczów, Łękawica
Dziś jest: Poniedziałek, 20 września 2021

Kozienice

Świętojańska noc ognia w Kozienicach

wtorek, 15 czerwca 2021 16:26 / Autor: Kamil Zapora
fot. KDK
Kamil Zapora

Jeśli pogoda dopiszę już w najbliższą sobotę spotkamy się nad Jeziorem Kozienickim na obchodach Nocy Świętojańskiej. Zaplanowano koncert tradycyjnej słowiańskiej muzyki i teatr ognia.

Radom szczepienia

Wraz z odmrożeniem kultury wracają wydarzenia plenerowe i koncerty. Bardzo ciekawie zapowiada się kolejna edycja Nocy Świętojańskiej w Kozienicach, na którą zapraszają Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 19 czerwca, na nabrzeżu Jeziora Kozienickiego. Początek o godz. 20.00.

- Jest mi niezmiernie miło, że w końcu, po tylu tygodniach przerwy mogę zaprosić mieszkańców na wydarzenie plenerowe i na koncert. Cała społeczność Kozienickiego Domu Kultury z niecierpliwością czekała na tę chwilę, zwłaszcza że szykuje się klimatyczne, ciekawe widowisko. Noc Świętojańska to bowiem jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń, jakie odbywają się w naszym mieście – mówi dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

Impreza tradycyjnie odbędzie się w pięknej scenerii Jeziora Kozienickiego. Już od godz. 20.00 na jej najmłodszych uczestników będą czekały różnego rodzaju zabawy i konkursy dla dzieci, m.in. wyścigi w workach, malowanie na folii, konkursy na najładniejszy strój i wianek czy „Pejzaż – Noc Świętojańska”. Prezentowane będą również gry i zabawy średniowieczne.

Specjalne atrakcje przygotowali także twórcy z Kozienickiego Domu Kultury. W wykonaniu przedstawicieli Grupy Poetyckiej „Erato” wysłuchamy „Słowiańskich opowieści”, a członkowie Grupy Twórczej „Vena” poprowadzą warsztaty „Gazetowe wariacje”.

- Dla naszych mieszkańców przygotowaliśmy również wyjątkowy koncert. Tego wieczoru wystąpi bowiem Karolina Skrzyńska z zespołem. To utalentowana i utytułowana artystka, laureatka licznych konkursów i festiwali, autorka dwóch płyt. Jej autorska muzyka jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską. Te dźwięki mają silny związek ze słowiańskością. Warto jednak podkreślić, że nie jest to typowy polski folk, a raczej balansowanie na granicy tego co rdzenne, a tego co współczesne – podkreśla Elwira Kozłowska:

 

Na scenie wokalistce towarzyszyć będą: Bart Pałyga – wiolonczela elektryczna, tarhu, fidel, Marta Maślanka – cymbały, santur, Hubert Giziewski – akordeon oraz Wojciech Lubertowicz – bębny obręczowe, duduk, cajon, perkusjonalia.

Zwieńczeniem Nocy Świętojańskiej będzie pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Teatru Ognia Amatum.

- Pokazy tańca z ogniem to już taka nasza mała tradycja. Muszę przyznać, że są bardzo widowiskowe i wręcz hipnotyzujące dla widzów. To coś, co zdecydowanie warto zobaczyć, dlatego tym bardziej zapraszam – dodaje Elwira Kozłowska:

  

Wstęp jest wolny. Jak zastrzegają organizatorzy, w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie może zostać odwołane.