Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

Kozienice

Pod Kozienicami powstał azyl dla samotnych matek

wtorek, 22 czerwca 2021 16:30 / Autor: Kamil Zapora
Prezes Antoni Świderek (z lewej) oraz kierownik Piotr Wilmowicz, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W Majdanach pod Kozienicami od maja funkcjonuje Dom Samotnej Matki „Victoria”. Schronienie mogą znaleźć w nim kobiety z dziećmi, które nie mają gdzie się podziać lub uciekły przed swoimi oprawcami.

Dom Samotnej Matki w Majdanach jest prowadzony przez fundację „Bez Mamy i Taty”. Jej prezesem jest Antoni Świderek, który jest wychowankiem domu dziecka. Jak przyznaje, swoją działalnością chce odwdzięczyć się za dobro, które otrzymał w dzieciństwie.

Parasol ochronny Fundacji rozpościera się nad głowami około 250 osób w całym kraju. W Majdanach docelowo tymczasowe lokum ma znaleźć 13 kobiet z dziećmi.

W Polsce przemoc domowa dotyka wielu kobiet, dla których ośrodek taki jak ten w Majdanach to azyl, gdzie mogą się schronić z dala od swojego oprawcy. Dlatego w Domu Samotnej Matki pod Kozienicami spotkamy kobiety z całego kraju.

Siedziba Fundacji „Bez Mamy i Taty” mieści się w Raszynie, natomiast to właśnie gmina Kozienice okazała się doskonałym miejscem dla tego typu ośrodka. Prowadzący DSM „Victoria” spotkali się z życzliwym przyjęciem włodarzy Kozienic i okolicznym gmin, ale także lokalnej społeczności.

- Kobiety z dziećmi mogą przebywać w Majdanach do sześciu miesięcy, natomiast w razie potrzeby okres ten może zostać przedłużony do czasu, aż nasza podopieczna nie dokończy wszystkich spraw niezbędnych, aby samodzielnie rozpocząć nowe życie – wyjaśnia Piotr Wilmowicz, kierownik DSM „Victoria”.

Oprócz tymczasowego zakwaterowania samotne matki otrzymują od Fundacji pomoc prawną, czy wsparcie psychologa.

Z prezesem Fundacji „Bez Mamy i Taty” Antonim Świderkiem oraz kierownikiem Domu Samotnej Matki w Majdanach Piotrem Wilmowiczem rozmawiał Kamil Zapora: