Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

Mazowsze

O rejsie zdecydował rzut monetą!

piątek, 18 czerwca 2021 14:12 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Magdalena Gliszczyńska

VI edycja Konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego rozstrzygnięta! Ze względu na pandemię Covid-19 i związane z tym ograniczenia zmagania konkursowe zakończyły się na II etapie. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z Pionek i Radomia. Organizatorami konkursu są Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Dowództwo ORP „Gen. K. Pułaski”. Konkurs ma na celu m.in. popularyzację postaci Kazimierza Pułaskiego oraz Marynarki Wojennej RP.

II etap konkursu "Dwa Oblicza Pułaskiego" rozegrany został 15 czerwca na obiektach sportowych w Warce. Uczestnicy - uczniowie szkół średnich z terenu województwa mazowieckiego, tym razem wzięli udział w sportowych i sprawnościowych zmaganiach. Trzecie miejsce zajął Jakub Lebioda reprezentujący V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu.

- Obecna edycja została ogłoszona już w 2019 r. Z uwagi na pandemię Covid-19 jej przeprowadzenie rozciągnęło się mocno w czasie. W lutym 2020 r. rozegrano I etap – test wiedzy historycznej oraz marynistycznej. Na kolejne zmagania konkursowe w tej edycji musieliśmy czekać aż do chwili kiedy sytuacja sanitarna w Polsce pozwoli na organizację zmagań sportowych, które stanowiły II etap. Najlepsi uczestnicy testu wiedzy stanęli do rywalizacji biegowej na dystansie 600 metrów na na Kompleksie Lekkoatletycznym w Warce oraz pływackiej na odcinku 50 metrów, która została przeprowadzona na wareckiej pływalni Olimpic - przypomina Karol Kucharski koordynator konkursu, Kustosz Muzem.

Do konkurencji sportowych przystąpiło kilkadziesiąt osób reprezentujących 13 mazowieckich szkół średnich z: Warszawy, Ostrołęki, Wołomina, Kozienic, Radomia, Pionek, Nowej Wsi k. Warki, Warki, Jasieńca, Grójca, Białobrzegów i Mińska Mazowieckiego.

- Zarówno biegi jak i pływanie stało na wysokim poziomie i dostarczyło wielu emocji. Zmagania były niezwykle wyrównane. Końcowe różnice punktowe były często niewielkie. Zdarzały się również miejsca ex aequo, w tym na czołowych lokatach. Zwyciężczynią II etapu konkursu została Magda Kowalska z I LO im. Gen. Józefa Bema w Ostrołęce, tuż za nią uplasowali się ex aequo na 2 pozycji: Julia Goszczyńska z LO im. Piotra Skargi w Grójcu i Mikołaj Bartkowski z XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Na trzecim stopniu podium znalazło się ex aequo aż trzech uczniów: Konrad Jóźwicki z LO im. Piotra Wysockiego w Warce, Jakub Lebioda reprezentujący V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu oraz Patryk Wekwejt z I LO im. Gen. Józefa Bema w Ostrołęce - relacjonuje Karol Kucharski.

Z uwagi na pandemię Covid-19 i związane z tym ograniczenia, III etap konkursowych zmagań (gry i zabawy marynarskie) został odwołany. Tym samym – decyzją Organizatorów - zwycięzcą VI edycji konkursu została osoba, która po zsumowaniu punktów z I i II etapu zgromadziła ich najwięcej. - Okazało się, że w tym wieloboju łączącym wiedzę i sport największą ilość punktów zgromadziła dwójka uczniów z Ostrołęki: Magda Kowalska oraz Patryk Wekwejt i to oni zostali zwycięzcami VI edycji konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego. W tej sytuacji, o tym kto z tej dwójki otrzyma nagrodę główną i popłynie w rejs po Morzu Bałtyckim jachtem szkoleniowym Marynarki Wojennej RP musiał zadecydować… rzut monetą! Nagroda główna jest bowiem tylko jedna. Los uśmiechnął się do Patryka Wekwejta i to on wyruszy w rejs po Bałtyku. Pomimo niecodziennego sposobu wyłonienia szczęśliwca, który popłynie z członkami Załogi ORP „Gen. K. Pułaski” przez Bałtyk, Organizatorzy, w obliczu zaistniałej sytuacji, nie ustaną w staraniach by również Magda Kowalska popłynęła w rejs. Uczennica z Ostrołęki także na niego zasłużyła. Wierzymy, że starania Organizatorów będą zakończone sukcesem i ostatecznie w morskiej przygodzie weźmie udział dwóch zwycięzców konkursu - dodaje Karol Kucharski.

 

W klasyfikacji końcowej VI edycji konkursu na drugim miejscu uplasował się ex aequo: Konrad Jóźwicki z LO im. Piotra Wysockiego w Warce oraz Mateusz Amanowicz reprezentujący Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, zaś na trzecim stopniu konkursowego podium stanął Jakub Lebioda z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu.

Ponadto najlepszych dziesięć osób w klasyfikacji generalnej konkursu zostanie nagrodzonych wycieczką do Trójmiasta, która najpewniej – o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli – odbędzie się we wrześniu br. - Kto wie, może wówczas będzie okazja by uczestnicy wyprawy nad morze wypłynęli na Bałtyk fregatą ORP „Gen. K. Pułaski”. Z pewnością byłoby to niesamowite przeżycie dla wszystkich. VI edycja konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego należy zatem uznać za zakończoną! Stanęła pod znakiem wyjątkowo zaciętej rywalizacji! Pomimo, że historia konkursu liczy już kilkanaście lat to pierwsza tak wyrównana edycja. Organizatorzy mają nadzieję, że odbędą się kolejne edycje konkursu, które również przyciągną uwagę wielu uczniów i szkół z terenu całego województwa mazowieckiego. Organizatorzy kierują szczególne podziękowania za pomoc w organizacji konkursu do władz samorządowych Warki, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz Pana Marcina Banacha – sędziego głównego zawodów sportowych, bez którego pomocy i osób go wspierających nie byłoby możliwe przeprowadzenie II etapu konkursu - zauważa Kustosz Muzeum.

 

Radio Plus Radom objęło patronatem medialnym to wydarzenie, dziękujemy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce za udostępnione materiały i zdjęcia.