Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

Radomskie

Orkiestry dęte spotkały się w Jedlińsku

poniedziałek, 21 czerwca 2021 11:01 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

W niedzielę w Jedlińsku było głośno i radośnie. A to za sprawą wydarzenia pt.: "Pielęgnowanie wartości kulturalnych Województwa Mazowieckiego poprzez wsparcie działań Orkiestry Dętej".

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne RAK działające w Jedlińsku wygrało konkurs ofert i pozyskało środki na realizację wydarzenia "Pielęgnowanie wartości kulturalnych Województwa Mazowieckiego poprzez wsparcie działań Orkiestry Dętej, w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

- Po raz pierwszy spotyka się u nas spotyka się wiele orkiestr dętych. Jest to zasługa m.in naszego stowarzyszenia, ponieważ napisało projekt, który zakłada organizację takiego spotkania - mówi Elżbieta Łoboda, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Rak w Jedlińsku.

- Projekt "Pielęgnowanie wartości kulturalnych Województwa Mazowieckiego poprzez wsparcie działań Orkiestry Dętej" jest sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego województwa mazowieckiego. Był to dwuetapowy projekt, bowiem była to inicjatywa mieszkanek naszej gminy: Anny Malinowskiej, Agnieszki Plewińskiej i Agnieszki Gryzek. Potem musieliśmy namówić mieszkańców, żeby zagłosowali na ten projekt. Uzyskaliśmy bardzo duzo głosów - dodaje Agnieszka Gryzek, członek Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Rak w Jedlińsku.

Celem tego przedsięwzięcia było wsparcie młodzieżowej orkiestry dętej gminy Jedlińsk, która od niedawna rozpoczęła swoją działalność, poprzez organizację warsztatów doskonalenia gry na instrumentach dętych oraz organizację koncertu Orkiestr Dętych w Jedlińsku. - Bardzo nam zależało na tym, aby propagować amatorski ruch artystyczny orkiestr dętych. Orkiestra w Jedlińsku powstała przy Ochotniczej Straży Pożarnej w 1917 roku i działała aż do 2018 roku - wyjaśnia Agnieszka Gryzek.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Jedlińsk działa od ponad roku przy Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

- Bardzo się cieszę, ponieważ nasza młodzież otwiera nowy rozdział, jeżeli chodzi o muzykę o orkiestrę. Przede wszystkim jestem dumny, że taką młodzież mamy. Wielkie podziękowania również dla rodziców, którzy przywożą na zajęcia swoje dzieci - mówi Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk.

- Zaczeliśmy w bardzo trudnym czasie. Na początku bylo koło 30 osób, ale mimo tego, że był COVID obecnie na zajęcia uczęszcza ponad 40 osób - dodaje Agnieszka Gryzek.

Podczas wydarzenia odbyły się warsztaty muzyczne dla członków orkiestry działającej w Jedlińsku oraz wszystkich chętnych osób, które chciałyby dołączyć do orkiestry. Punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczęła się Parada Orkiestr Dętych. Udział w niej wzięły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Jedlińsk, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia, Orkiestra Dęta z Krasocina, Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Furioso”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Starej Błotnicy oraz Orkiestra Dęta z Sienna.

Podczas wydarzenia udało nam się porozmawiać również z członkami Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Jedlińsk:

Na zakończenie spotkania na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji orkiestry zaprezentowały swoje umiejętności.