Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

Mazowsze

Pieniądze dla ogródków działkowych

czwartek, 24 czerwca 2021 10:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UMWM
Elżbieta Warchoł

Decyzją radnych województwa mazowieckiego 89 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma wsparcie z budżetu Mazowsza. Na ten cel przeznaczono ponad 800 tys. zł. Działkowcy będą m.in. remontować ogrodzenia, montować oświetlenie i kupować sprzęt do pielęgnacji zieleni. Ponad 90 tys. zł w ramach tego programu wsparcia samorządu Mazowsza trafi na 12 projektów do Iłży, Zwolenia, Białobrzegów, Kozienic, Szydłowca, Przysuchy, Pionek i Lipska.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze 2021 to program samorządu województwa, który zachęca do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, ochrony środowiska i przyrody, ale także efektywnego wykorzystywania i zagospodarowania terenów zielonych. To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych – podkreśla marszałek Adam Struzik. – W czasie pandemii szczególnie przekonaliśmy się o roli Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Miejsca te są chętnie odwiedzane przez mieszkańców Mazowsza. Środkami z budżetu Mazowsza chcemy pomóc w remontach i unowocześnianiu. Na ten cel przeznaczymy ponad 800 tys. złotych z budżetu województwa:

Działkowcy mogli liczyć nawet na 40 proc. dofinansowania do kosztów swojej inwestycji. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego projektu to 10 tys. zł. Wnioski do programu mogły składać jednostki samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego, maksymalnie po jednym wniosku na każdy ROD.

Ten program to odpowiedź na sygnały płynące od działkowców – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Te nieduże środki działkowcy przeznaczają na inwestycje, które podnoszą komfort odpoczywania, ale też bezpieczeństwo na działkach. Wśród inwestycji są np. wymiana ogrodzenia oraz naprawa chodników – wymienia wicemarszałek Rafał Rajkowski:

W ubiegłym roku w ramach programu dofinansowanych zostało 78 projektów. Ponad 665 tys. zł przeznaczono m.in. na remont świetlic, instalację monitoringu, wymianę ogrodzeń oraz modernizację budynków administracji ogródków działkowych.