Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Białobrzegi

OSP w Starych Żdżarach ma już 50 lat!

niedziela, 04 lipca 2021 18:48 / Autor: Magdalena Król
Magdalena Król

Za nami jubileusz 50-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Żdżarach. Podczas uroczystości został przekazany i poświęcony wóz bojowy.

Radom szczepienia

W niedzielę, 4 lipca, strażacy z jednostki w Starych Żdżarach obchodzili jubileusz 50-lecia istnienia. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 Mszą Świętą w kościele w Starym Goździe. Następnie strażacy i zaproszeni goście przejechali do strażnicy OSP w Starych Żdżarach, gdzie odbyła się oficjalna część.

- Dzisiaj spotykamy się w gminie Stara Błotnica, w gminie, która poziom pożarnictwa bardzo wysoko traktuje. Jest to zasługa strażaków, władz gminy i samorządu, Państwowej Straży Pożarnej ale również Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - rozpoczął Zbigniew Gołąbek, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP.

W 2019 roku został oddany do użytku budynek strażnicy, rok później jednostka otrzymała nowy wóz bojowy, ale przez pandemię dopiero w tym roku uroczyście przekazano klucze do nowego samochodu oraz poświęcono go.

- Cieszę się, że jednostki się rozwijają i mają nowoczesny sprzęt. Druhów też przybywa - mówi Marcin Kozdrach, wójt gminy Stara Błotnica.

W uroczystości wziął udział jeden z założycieli jednostki OSP w Starych Żdżarach.

- W tej chwili jestem strażakiem wspierającym. Byłej też jednym z założycieli tej jednostki, było to w październiku w 1970 roku - opowiada Stanisław Kujawiak, obecnie strażak wspierający.

Podczas jubileuszu głos zabrał także poseł Dariusz Bąk oraz starosta powiatu białobrzeskiego Sylwester Korgul.

- Jest to wielka uroczystość dla miejscowej społeczności, ale również my zaproszeni goście cieszymy się, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej została doposażona - oznajmia poseł.

- Ogromnie się cieszę, że mogę uczestniczyć w tych uroczystościach. Ten nowy wóz w chwilach zagrożenia będzie służył strażakom, aby mogli pomoc poszkodowanym - mówi starosta powiatu białobrzeskiego.

Strażacy również cieszą się, że mają nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy, ponieważ poprzedni wóz miał blisko 50 lat.

- Poprzedni samochód często się psuł i teraz pozyskaliśmy nowy wóz - wyjaśnia Jarosław Kolasa, strażak OSP w Starych Żdżarach, kierowca.