Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Cecylówka, Kaplica Świętego Józefa
Dziś jest: Sobota, 18 września 2021

Mazowsze

Przebudowa boiska i termomodernizacja budynków ze wsparciem Mazowsza oraz Unii Europejskiej

czwartek, 08 lipca 2021 12:53 / Autor: Magdalena Król
fot. M.Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Wkrótce przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mogielnicy powstanie nowoczesny kompleks sportowy. Na przebudowę obecnego boiska gmina Mogielnica otrzyma blisko 780 tys. zł z budżetu województwa mazowieckiego. Ponadto dzieki decyzji zarządu województwa mazowieckiego do gmin Jastrząb, Stara Błotnica, Klwów i Wieniawa trafi prawie 3,5 mln złotych. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na termomodernizację budynków.

To już kolejne umowy, które w tym roku podpisujemy z samorządami z subregionu radomskiego. Dotyczą one przebudowy boiska w Mogielnicy oraz termomodernizacji budynków w gminie Jastrząb, Stara Błotnica, Klwów oraz Wieniawa.

– Tym razem pomożemy w utworzeniu nowoczesnego kompleksu sportowego przy największym zespole szkół w gminie. Ta inwestycja jest niezwykle ważna. Na jej realizacje przeznaczymy blisko 780 tys. zł w ramach naszego autorskiego instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa. Dzisiaj podpiszemy również umowy dotyczące termomodernizacji i ochrony zabytkowych budynków - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Dzięki wsparciu samorządu województwa przebudowane zostanie boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mogielnicy.

- Boisko, które było w tym miejscu wcześniej zbudowane nie odpowiada obowiązującym obecnie standardom. Dlatego doszliśmy do wniosku, że trzeba je zmodernizować. Wspólnie z dyrekcją szkoły i nauczycielami określiliśmy, zakres projektu. I tak nowy obiekt będzie się składał z boiska piłkarskiego ze sztuczną trawą o wymiarach 30x62m oraz boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowo-gumowej, w skład którego wejdą boisko do koszykówki i piłki siatkowej - tłumaczy burmistrz Mogielnicy Sławomir Chmielewski.

Dzięki wsparciu z UE w budynkach szkoły podstawowej, Ochotniczej Straży Pożarnej i świetlicy środowiskowej zostaną zmodernizowane: dachy, przegrody ścian i ścian zewnętrznych. Modernizacji zostaną też poddane systemy grzewcze.

W obu budynkach zostaną wykorzystane odnawialne źródła energii w postaci pomp ciepło-powietrze-woda i instalacje fotowoltaiczne. Zastąpią one istniejące źródła ciepła – piece gazowe i olejowe. Wszystko to pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania budynków i ochronę środowiska, a także pozwoli na przeznaczenie zaoszczędzonych środków na zakup środków dydaktycznych, potrzebnego sprzętu dla szkoły, straży pożarnej czy świetlicy środowiskowej - mówi Albert Bobrowski, sekretarz Urzędu Gminy Jastrząb.

Inwestycja będzie realizowana w Urzędzie Gminy w Klwowie. W budynku wymienione zostaną okna i drzwi zewnętrzne. Ocieplone będą m.in. ściany zewnętrzne i stropodachy. W ramach modernizacji systemu grzewczego wymieniony zostanie kocioł na biomasowy opalany pelletem, zamontowane nowe grzejniki stalowe oraz automatyka pogodowa sterująca pracą kotła. Wybudowana zostanie również instalacja fotowoltaiczna. W ramach projektu zostaną również wykonane tereny zielone wraz z chodnikiem, a wejście główne do budynku przebudowane. Realizacja projektu pozwoli nie tylko na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej, ale też na poprawę jakości powietrza w gminie Klwów.

Zabytkowe budynki Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Wieniawie przejdą modernizację i renowację. Projekt zakłada również digitalizację lokalnych publikacji i stworzenie tablicy informującej o najważniejszych atrakcjach w gminie. W przypadku ośrodka kultury planowana jest przebudowa i nadbudowa budynków oraz wymiana zniszczonych elementów dachu. Z kolei w budynku biblioteki zmodernizowany zostanie cokół fundamentowy oraz drewniane elementy dachu i krokwi. W ramach projektu stworzona zostanie także nowa oferta zajęć dostępnych m.in. dla seniorów oraz dzieci niepełnosprawne.