Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

REGION

Kapliczka św. Huberta poświęcona w Waliskach

sobota, 10 lipca 2021 14:48 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W lesie obok wsi Waliska koło Nowego Miasta nad Pilicą została poświęcona kapliczka św. Huberta. To miejsce historyczne i dobrze znane lokalnej społeczności.

Radom szczepienia

Kapliczka znajduje się w lesie około 3 kilometry od kaplicy św. Krzyża we wsi Waliska. W uroczystym poświęceniu wzięli udział między innymi senator Stanisław Karczewski, poseł Dariusz Bąk, starosta przysuski Marian Niemirski, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba, leśnicy z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na czele, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy okolicznych wsi.

Mariusz Wertka, nadleśniczy Nadleśnictwa Grójec mówi, że kapliczka znajduje się w historycznym miejscu i ma duże znaczenie dla społeczności lokalnej.

- 200 lat temu miejscowa ludność postanowiła uczcić sobie taką małą kapliczką to miejsce - pod sosną, która była wtedy jeszcze była małym drzewkiem. Miejscowa ludność oddała piękne wotum błogosławiąc te wsie. Ząb czasu naruszył nam tę kapliczkę i miejscowa ludność postanowiła zainicjować piękną rzeźbę w lipie - świętego Huberta - dla następnych pokoleń - mówi nadleśniczy.

Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu mówił o przywiązaniu do tego miejsca.

- Ja do tego miejsca podchodzę dość emocjonalnie, bo duża część mojej rodziny pochodzi z tej okolicy. Cieszę się, że tyle osób tutaj jest, bo dla nas leśników jest to ważne. Staramy się dbać o wartości patriotyczne, tradycyjne i nasza wiarę katolicką. To dzisiejsze spotkanie jest tego wyrazem - mówił dyrektor.

Poseł Dariusz Bąk powiedział, że pamięta to miejsce z czasów, kiedy pracował w okolicy jako leśnik.

- Tę 200-letnią sosnę pamiętam, kiedy stała, bo pracowałem tutaj 25 lat temu. Okoliczna ludność podchodzi z wielkim szacunkiem do lasu. Tak było zawsze. W treści tablicy jest bezpośrednie odniesienie do naszej wiary katolickiej i historii - powiedział poseł Dariusz Bąk.

- Ta kapliczka to taki symbol, bo dęby przewracają się, ale kapliczka stoi. Jest wśród nas i dla nas. Jest znakiem kontynuacji, nawiązaniem do historii i będzie tu trwała dla następnych pokoleń - powiedział senator Stanisław Karczewski.

Po poświęceniu została odprawiona msza święta w kaplicy św. Krzyża w Waliskach.