Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Cecylówka, Kaplica Świętego Józefa
Dziś jest: Sobota, 18 września 2021

REGION

Noc z burzami. Najsilniejsze na ziemi opoczyńskiej

środa, 14 lipca 2021 17:54 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz społeczność Łowcy Burz Łódzkie zaktualizowali skalę ostrzeżen o sile i niebezpieczeństwie prognozowanych burz na dzisiejszy wieczor i noc dla naszego regionu.

Radom szczepienia

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin dojdzie do rozwoju burz na terenie województwa łódzkiego. Radary meteorologiczne wskazują, że już zmierza z południa burzowy układ wielokomórkowy na województwo łódzkie. 

W powiatach: radomszczańskim, opoczyńskim i tomaszowskim głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu do 80 mm powodujące podtopienia i powodzie błyskawiczne, bardzo silne porywy wiatru przekraczające 110 km/h i bardzo duży grad o średnicy 8-10 cm  (pojedyncze gradziny mogą być większe).

Na trasie dzisiejszych burz jest też zachodnia część powiatu koneckiego, gdzie są prognozowane opady deszczu do 50-60mm, porywy wiatru do 100 km/h, opady gradu do 6-8cm i dodatkowo pewne ryzyko wystąpienia tornada o sile F1/F2 (w przypadku superkomórek i ich początkowej fazy życia.

Na ziemi radomskiej, burzom mogą towarzyszyć opady gradu, intensywne opady deszczu do 50 mm i silny wiatr w porywach do około 90 km/h

Unikajmy otwartych przestrzeni, szukajmy schronienia w murowanym budynku; przeparkujmy samochód spod drzewa. W razie tornada można ukryć się w pomieszczeniu najbardziej w środku budynku.