Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

Opoczno

Są pieniądze na wymianę pieców i żłobek

czwartek, 22 lipca 2021 16:54 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Drzewicki samorząd pozyskał pieniądze na utworzenie drugiego oddziału żłobkowego. W audycji Gmina Drzewica na Fali mówiliśmy także o planowanej wymianie pieców w gminie oraz biegu ulicami miasta.

Gmina Drzewica otrzymała tytuł i certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji” oraz wyróżnienie nadzwyczajne „Lider Jakości Kształcenia”. Prestiżową statuetkę, certyfikat i wyróżnienie odebrał w Lublinie burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. W audycji Gmina Drzewica na Fali podkreślał, że wyróżnienia te przyznane zostały samorządowi na podstawie oceny grona merytorycznych pracowników kilku polskich uczelni wyższych. – Czyli jest to ocena wiarygodna, merytoryczna świadcząca o tym, że rzeczywiście samorząd podejmuje działania, które podnoszą jakość edukacji – mówił na antenie Radia Plus Radom.

Burmistrz poinformował również, że w Drzewicy od listopada uruchomiony zostanie drugi oddział żłobkowy. Na jego funkcjonowanie samorząd pozyskał unijne dofinansowanie w wysokości prawie pół mln zł. Dzięki niemu grono Wesołych Smyków powiększy się o 14 dzieci. Wcześniej, bo jeszcze w lipcu ma zostać uruchomiony w Drzewicy punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste powietrze”. Będzie on mieścił się na parterze budynku drzewickiego urzędu. Mieszkańcy będą mogli uzyskać w nim niezbędne informacje o rządowym programie oraz wsparcie w zakresie przygotowywania i złożenia wniosku oraz rozliczania przyznanego dofinansowania.

Prawie 2 mln zł pozyskała z RPO Gmina Drzewica na wymianę starych pieców na nowoczesne źródła ogrzewania. Burmistrz Janusz Reszelewski wyjaśnił, że z programu będzie mogło skorzystać 108 rodzin, które wcześniej zadeklarowały chęć udziału w tym przedsięwzięciu. Program zakłada, że beneficjenci pokryją ok. 39 proc. kosztów wymiany pieca przy dofinansowaniu na poziomie 61 proc. wartości inwestycji. Wymiana pieców zostanie przeprowadzona w przyszłym roku. Wartość projektu opiewa na 3,2 mln zł.

Burmistrz Janusz Reszelewski poinformował także o zniżkach, jakie czekają na pasażerów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, którzy przyjadą pociągiem do Drzewicy. Ulgi związane są z ofertą Regionalnego Centrum Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzewicy. Warunkiem przyznania bonifikaty jest przedstawienie przez klienta ważnego w danym dniu biletu na przejazd w relacji do Drzewicy.

Trwają Dni Drzewicy. W ramach obchodów święta miasta czeka na mieszkańców jeszcze sporo atrakcji. Jak mówił Janusz Reszelewski, jedną z nich będzie zaplanowany na 15 sierpnia bieg ulicami miasta. Zapisy na Drzewica Summer Run już trwają i prowadzone są on-line za pośrednictwem strony: zapisy.inessport.pl/. Burmistrz zachęcał do wzięcia udziału w tej sportowej inicjatywie, zapraszał także na piknik rycerski, który przy drzewickim zamku zorganizowany zostanie 29 sierpnia.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Drzewicy Januszem Reszelewskim: