Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wacław, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Lisów
Dziś jest: Wtorek, 28 września 2021

Kozienice

Repatrianci z Kazachstanu już w Kozienicach

wtorek, 20 lipca 2021 11:49 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj w urzędzie stanu cywilnego w Kozienicach miało miejsce uroczyste przekazanie kluczy do mieszkania dla czwórki nowych mieszkańców gminy – rodziny pana Alexandra Yagovkina, którego babcia jeszcze przed wojną została wywieziona z okolic Kamieńca Podolskiego do Kazachstanu.

Babcia pana Alexandra - Stanisława Chiżyńska (ur. 1922 r.) - z pochodzenia Polka, została wywieziona w 1936 roku z okolic Kamieńca Podolskiego do Kazachstanu. Po zakończeniu wojny wyszła za mąż i urodziła dwoje dzieci: Wiktora, który mieszka w Atbasarze i razem z córką także chciałby wrócić do Polski oraz Halinę (mamę pana Alexandra), która niestety nie doczekała powrotu do kraju (zmarła w 2014 r.). W Atbasarze został jeszcze brat pana Alexandra – Mikołaj. 

W 1999 roku Stanisława Chiżyńska złożyła dokumenty o repatriację. Zaproszenie do Polski otrzymała w 2002 roku, jednak z powodów zdrowotnych do kraju nie wróciła. Zmarła w 2008 roku.

Alexander Yagovkin nie mówi jeszcze po polsku, jednak z pomocą tłumaczki Joanny Baryłowicz podzielił się z nami trudną historią swojej rodziny:

Mimo długich lat oderwania od ojczyzny, rodzina zachowała polską tożsamość:

Przyjazd repatriantów do Kozienic możliwy był dzięki rządowemu programowi. Mówi senator Stanisław Karczewski:

Władze Kozienic ze wsparciem rządowym zadbały o właściwe przyjęcie nowych mieszkańców gminy:

Szczęścia na nowej drodze życia na Ziemi Kozienickiej życzył rodzinie starosta Krzysztof Wolski:

W latach 2015-20 do Polski przyjechało ponad 3,3 tysiąca repatriantów. Jednak tysiące wciąż czeka na swoją kolej, a czasu jest coraz mniej, ponieważ z każdym pokoleniem powiększa się bariera między potomkami Polaków wywiezionych z kraju w czasie wojny, a ich pierwotną ojczyzną.