Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Końskie

Od grudnia wracają pociągi na linii Skarżysko - Tomaszów

piątek, 23 lipca 2021 12:36 / Autor: Kamil Zapora
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

12 grudnia po 12 latach przerwy wznowione zostaną połączenia kolejowe na styku województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Z Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej pojedziemy cztery razy dziennie przez: Końskie i Opoczno.

Nowy rozkład jazdy z uwzględnieniem nowego połączenia ma wejść w życie 12 grudnia. Zakłada on kursowanie czterech par pociągów codziennych, jednak dokładne godziny odjazdów poznamy wkrótce.

Jak zapowiada rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Agnieszka Kołacz-Sarnowska połączenia będą obsługiwane taborem spalinowym należącym do Polregio. Możemy się więc spodziewać, że do Skarżyska-Kamiennej dojadą spalinowe zespoły trakcyjne znane pasażerom korzystającym z istniejących połączeń Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. Są to jednostki serii SA135 i SA139.

Przypomnijmy, że pierwotny plan województw zakładał wznowienie przewozów po modernizacji i elektryfikacji linii. Samorządy starają się o środki na ten cel w ramach rządowego programu Kolej Plus. Złożony projekt obejmuje także przebudowę infrastruktury pasażerskiej. Tymczasem PKP PLK prowadzą jej remont kilka lat przed ewentualną realizacją dużej inwestycji, o którą starają się samorządy Świetokrzyskiego i Łódzkiego.

- Prowadzony remont dworców i przystanków nie będzie miał wpływu na planowany zakres modernizacji tej trasy w ramach programu Kolej Plus – zapewnia Agnieszka Kołacz-Sarnowska.

– Na realizację prac przeznaczono ok. 25 mln zł ze środków budżetowych. Kwota ta ma pozwolić na remont peronów na stacjach i przystankach Skarżysko-Milica, Bliżyn, Stąporków i Końskie. Skromniejsze prace zrealizowane zostaną natomiast w Brzasku, Gilowie, Sołtykowie, Wólce Plebańskiej, Czarnieckiej Górze, Kornicy, Rudzie Białaczowskiej, Petrykozach, Sitowej, Opocznie, Słomiance, Szadkowicach, Bratkowie i Jeleniu.