Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Mazowsze

List mazowieckich policjantów do kierowców

niedziela, 25 lipca 2021 10:00 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: KWP
Elżbieta Warchoł

W niedzielę, 25 lipca przypada dzień św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących, człowieka którego postawa powinna być przykładem dla wszystkich podróżujących. Z tej okazji mazowieccy policjanci wystosowali specjalny list do wszystkich kierowców.

Radom szczepienia

Czytamy w nim: Uczestnictwo w ruchu drogowym zobowiązuje nas do zachowania rozsądku i szacunku dla drugiego człowieka, to właśnie na drodze najczęściej nasze zachowanie przekłada się wprost na poczucie bezpieczeństwa innych, a także na ich zdrowie i życie. Szanując przepisy i okazując szacunek innym uczestnikom ruchu drogowego uczymy się życzliwości i wyrozumiałości, a przede wszystkim odpowiedzialności za swojeżycie i życie innych. Należy się zastanowić nad tym ile możemy zrobić aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego? Czy zdajemy sobie sprawę z tego czym jest współodpowiedzialność za to bezpieczeństwo, za życie ludzkie? Na bezpieczeństwo na drogach składa się wiele czynników, takich jak infrastruktura drogowa, stan techniczny pojazdu, pora dnia, warunki pogodowe, itd. Może i jest w tym odrobinę prawdy, ale biorąc pod uwagę pierwszą z brzegu analizę wypadków drogowych zauważymy, że wypadków drogowych spowodowanych tymi czynnikami jest mały odsetek ogółu.Czyli nasuwa się pytanie, co jest czynnikiem mającym największy wpływ na nasze bezpieczeństwo na drogach? Co jest dla nas największym zagrożeniem na drodze?Nadmierna prędkość? Ryzykowne manewry? Nieustąpienie pierwszeństwa? Alkohol? Przyczyny nieustalone? To przecież takie oczywiste. Ale czy na pewno? Kiedy zastanowimy się głębiej, zauważymy, że samochód sam się nie rozpędza, sam nie wyprzedza, sam też nie przejeżdża przez skrzyżowanie, a już na pewno nie pije alkoholu. Zatem ta nasza teza nie do końca się potwierdza. Czyli co tak naprawdę jest przyczyną tragedii na drogach? Odpowiedź jest brutalna, a zarazem dość oczywista. Największym zagrożeniem jest człowiek. Apelujemy zatem do wszystkich kierowców, aby za kierownicą nie zapominać o ostrożności i wyobraźni, która pozwala nam przewidywać potencjalne zagrożenia! Wierzymy, że tylko wspólny wysiłek nas wszystkich może dać pożądany efekt jakim jest poczucie bezpieczeństwa - napisali w liście otwartym z okazji Dnia św. Krzysztofa do wszystkich kierowców mazowieccy policjanci.