Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

REGION

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w Radomiu i regionie

czwartek, 29 lipca 2021 11:45 / Autor: Magdalena Król
Magdalena Król

W sobotę, 1 sierpnia przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego m.in. w gminie Jedlnia-Letnisko, Szydłowcu i w Pionkach odbędą się uroczystości związane z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Radom szczepienia

Tradycyjnie o godz. 17.00, czyli w godzine wybuchu powstania zawyją syreny alarmowe. Dźwięk syren emitowany w rocznicę "godziny W" jest wyrazem pamięci o bohaterskich żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego. W hołdzie powstańcom na terenie całego kraju w trakcie tej minuty praktycznie zamiera ruch pieszy.

W niedzielę, 1 sierpnia, o godz. 17.00 w kościele garnizonowym w Radomiu odbędzie się Koncert Maryjny ku czci powstańców warszawskich i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego powstańczego kapelana i prymasa Polski. Wystąpią: Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Bogdan Kierejsza i Robert Grudzień.

W gminie Jedlnia-Lestnisko obchody rozpoczną się o godzinie 16:50 na placu przez budynkiem dworca PKP przy pomniku ofiar okupacji niemieckiej odbędą się uroczystości patriotyczne mówi Justyna Ostrowska z Urzędu Gminy:

Po części oficjalnej odbędzie się koncert Radomskiego Zespołu Sentymentalnego oraz Gminnego Klubu Seniora.

Na rynku w Szydłowcu o godzinie 16:00 rozpocznie się koncert pt. „Warszawo ma” w wykonaniu fundacji „Muzyczni”. Tuż przed godziną „W” odbędzie się widowisko uliczne. Na szydłowiecki rynek zawitają strzelcy oraz grupa „Moto Szydłowiec”, będzie biało-czerwono i historycznie.

Po widowisku o godzinie 17:05 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny oraz przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie delegacje złożą kwiaty przy grobach Powstańców Warszawskich.

W Pionkach również uczcą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W sobotę, 31 lipca, o godz. 19.44 odbędzie się koncert, a później marszobieg. (Plener Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach)

Koncert Sławomira Zygmunta i Krzysztofa Domańskiego będzie składał się z utworów z płyty pt. "Z wiatrem - Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego". Po koncercie, o godz. 20.55 Stowarzyszenie Run Team Pionki zaprasza na II Pionkowski Marszobieg Powstania Warszawskiego nocny bieg na dystansie 5 km oraz nocny marsz na dystansie 1944 m.