Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Kozienice

Kozienicki Dom Kultury rozpoczyna nową akcję zbierania nakrętek

piątek, 30 lipca 2021 12:45 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dobiega końca akcja zbierania plastikowych nakrętek na rzecz Ignacego Patynowskiego z Kozienic, prowadzona w Kozienickim Domu Kultury, a już 1 sierpnia ruszy akcja, której celem jest wsparcie leczenia i rehabilitacji Mai Kultys z Holendrów Kozienickich.

Maja urodziła się 23 marca 2014 roku z deformacją prawej nogi: nie ma kości piszczelowej, dwóch kości śródstopia oraz palców II, III, IV. Dzięki pomocy wspaniałych darczyńców przeszła długie i bolesne leczenie w USA, podczas którego dr Paley zrekonstruował jej nogę. Teraz Maja nosi specjalny aparat, bez którego nie może chodzić ani stawać. Dziewczynka się nie poddaje, uczęszcza na rehabilitację.

Niestety mimo pokładanych wielkich nadziei, jej chora noga wciąż nie rośnie i potrzebuje pomocy! Przed nią wydłużanie kości strzałkowej. Różnica między chorą a zdrową nogą wynosi już ponad 10 cm. By móc nadal chodzić na własnych nogach, Maja musi kontynuować swoją trudną drogę: operację i długą rehabilitację, które niestety są bardzo drogie. Koszt leczenia w Europejskim Instytucie Paleya wynosi ponad 260 000 zł.

– Kozienicki Dom Kultury od wielu, wielu lat organizuje zbiórki plastikowych nakrętek z przeznaczeniem na wsparcie rehabilitacji dzieci z terenu Gminy Kozienice. Tak naprawdę jest to nasze nieprzerwane, stałe działanie, bo gdy tylko kończy się jedna akcja, to od razu zaczynamy następną. Dla Mai korki zbieraliśmy już wielokrotnie i teraz startujemy z kolejną akcją – mówi dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

Zbiórka na rzecz dziewczynki będzie prowadzona od 1 sierpnia do 31 października. Nakrętki można wrzucać do specjalnego pojemnika – „gramofonu”, który znajduje się przed Centrum Kulturalno-Artystycznym, przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Większe ilości korków można dostarczać bezpośrednio do CKA, umawiając się na ich odbiór telefonicznie pod numerem: 48 611 07 50 lub 731 877 337.

Plastikowe nakrętki przekazane rodzinie zostaną przeznaczone do sprzedaży, a zgromadzone w ten sposób środki umożliwią dalszą rehabilitację dziewczynki.

– Zauważyliśmy, że odkąd pojemnik na nakrętki jest dostępny dla mieszkańców 24/7, to zainteresowanie zbiórką wzrosło. Wierzę jednak, że ta może osiągnąć jeszcze większe rozmiary. Gorąco zachęcam do wspólnego działania. Razem możemy pomóc Mai w walce, którą toczy już od wielu lat – dodaje Elwira Kozłowska:

Kozienicki Dom Kultury przypomina, że cały czas można zgłaszać informację o kolejnych dzieciach z terenu gminy Kozienice, które potrzebują tego typu wsparcia.

Każda złotówka przybliża Maję do większej sprawności. Jej niepełnosprawność nie zniknie, ale możemy sprawić, że Maja będzie sama chodzić! Poza zbiórką korków w KDK, na rzecz Mai prowadzona jest także zrzutka pod adresem https://www.siepomaga.pl/maja-kultys.