Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

Mazowsze

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących

środa, 04 sierpnia 2021 16:15 / Autor: Magdalena Król
foto: pixabay/zoosnow
Magdalena Król

Potwierdzono kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. Przypadki te stwierdzono: w miejscowości Janów w powiecie radomskim oraz w miejscowości Policzna w powiecie zwoleńskim.

Radom szczepienia

Na początku sierpnia Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 39. i 40. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono: w miejscowości Janów (gm. Skaryszew, powiat radomski) - 39. przypadek oraz w miejscowości Policzna (gm. Policzna, powiat zwoleński) - 40. przypadek.

Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowywane są nowe przypadki wścieklizny u zwierząt.

- Trwają wakacje, a w tym czasie częściej wybieramy spacery w lasach i parkach, gdzie łatwiej zetknąć się ze zwierzętami wolno żyjącymi, dlatego apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc to nie dotykajmy go. Z bezpiecznej odległości należy ocenić stan zwierzęcia i powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też o szczepieniu przeciw wściekliźnie psów i kotów – powiedział wojewoda mazowiecki.

Dotychczas Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 40 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 roku.

Dotychczas, w 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził 4 akcje szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie tj.:

- w dniach 15-26 marca 2021 r. na obszarze zagrożonym na terenie powiatów: otwockiego i mińskiego oraz miasta stołecznego Warszawy,

- w dniach 27-28 kwietnia 2021 r. w powiatach łosickim, ostrowskim z wyłączeniem gminy Wąsewo, siedleckim wraz z miastem Siedlce, sokołowskim i węgrowskim,

- w dniach 19-20 maja 2021 r. w strefie ochronnej, wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny lisów w województwie mazowieckim, w powiatach: białobrzeskim, garwolińskim, grójeckim, kozienickim, mińskim, nowodworskim, legionowskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim, pułtuskim, m. st. Warszawa, wołomińskim, warszawskim zachodnim i wyszkowskim,

- 19 lipca 2021 r. w strefie ochronnej, wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny lisów w województwie mazowieckim, w powiatach: lipskim, przysuskim, radomskim i mieście Radom, szydłowieckim oraz zwoleńskim.